Sanal Cüzdan (Kripto Para Cüzdanı) Nedir?

Dijital platformlar üzerinde sanal bir şekilde paraların elde tutulmasını, kripto para birimleri üzerinden işlem yapılmasını sağlayan kripto para sektörü tüm bu işlemlerin sanal olarak kullanılan cüzdanlar üzerinden gerçekleşmesiyle sağlar. Ödeme yaparken iki taraf arasındaki anonim kullanımı ve güvenliği korumak adına kullanılacak olan özel anahtarların içinde tutulduğu yerler sanal cüzdan olarak adlandırılmaktadır. Fiziksel para birimleri ile bir karşılaştırma yapılırsa sanal cüzdanlar kişilerin cüzdanları ya da bankalardaki hesapları olarak da değerlendirilebilir. Reel olarak Bitcoin ve altcoinler cüzdanlarda saklı tutulmayıp herkese açık bir şekilde işlem görmeye devam ediyor olsa da kişilerin cüzdanlarında sanal olarak bu değerler yazılı kalıyor.

Kripto Para Cüzdanı Nedir

Kripto Para Cüzdanı Nedir

Sanal Cüzdan Çeşitleri

Hızla gelişen kripto para sektörü kullanıcıların geliştirmesi ile de ortaya çıkmış olan pek çok yeni özelliğe sahip olmuştur. Bu durum piyasada kullanılan cüzdan çeşitlerinin farklılaşmasını da sağlamıştır. Hali hazırda kullanılmakta olan sanal cüzdan çeşitlerine bakıldığında masaüstü cüzdanlar, mobil cüzdanlar, online cüzdanlar, kağıt cüzdanlar ve donanım cüzdanları olmak üzere toplamda 5 farklı tipte cüzdanla karşılaşılmaktadır. Masaüstüne kurulacak bir program ile kullanılan cüzdanlar ilk grubu oluşturmaktadır. Bu araçlar sayesinde sanal paraların gönderimi, alımı özel anahtarla korunarak kolaylıkla gerçekleşmektedir. Aynı sistemi daha pratik bir sistem ve kolay bir ara yüzle gerçekleştiren cüzdanlar ise mobil cüzdanlardır. Bütün bu cihazlarla ilgili güvenlik endişesi olanlar için ise online cüzdanlar kullanıcılara bir alternatif olarak sunulmaktadır.

Donanım Cüzdanları Nedir?

Kripto para sektöründe yatırımcılar kendi alıştıkları düzende cüzdanlarını kullanmaya devam ediyor olsalar da yatırımcıların büyük bir bölümünün online cüzdanlar üzerinden işlemlerini yaptıkları görülmektedir. Ancak son zamanlarda sınırlı bir alanda kullanılan donanım cüzdanları da giderek yaygınlaşmaktadır. Tüm transferlerin daha kolay yapılmasını sağlamak üzere tamamen sanal cüzdan özelliği ile kullanılacak olan bu cüzdanlar özellikle üçüncü partilerin transferlerde etken olmasının önüne geçmede ekili olmaktadır. Trezor ve Ledger USB cüzdanlar bunun örneklerinden sayılmaktadır. Bu tür donanımların özellikle akıllı kart teknolojisine sahip olan örnekleri seçildiği takdirde çok daha kolay işlem yapma avantajı elde edilebilecektir. Bireysel yatırımcıların karşılayabileceği fiyatlara bu donanımların alınması mümkün olmaktadır.

Comments (No)

Leave a Reply