Bitcoin ETF Başvurusu Tekrar Yapıldı!

ABD hükümetinin kapalı olması sebebiyle daha önce dünyanın en büyük borsa şirketlerinden biri olan CBOE tarafından rağmen geri çekilen bitcoin etf başvurusu kural değişikliği sebebiyle bu sonu yaşamıştı. VanEck’in yaptığı bu başvuru hakkında firmanın önemli isimlerinden bir stratejistin yaptığı açıklama ile birlikte Bitcoin ETF’si için yeni bir başvuru daha yapıldı. 30 Ocak tarihinde yapılan başvuru kural değişikliği talebiyle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna başvuruyu içeriyor. Başvuru ile ilgili açıklamayı Twitter üzerinden duyuran strateji uzmanı aynı zamanda başvuruya ilişkin halka açık teknik dokümanların bulunduğu dosyayı da açık bir şekilde paylaştı.

Bitcoin ETF

Bitcoin ETF

Bitcoin ETF’si Neden Önemli?

2018 yılı ortalarında yapılan bitcoin etf başvurusu uzun bir süre boyunca değerlendirilmiş ve bu değerlendirme aşamalarındaki çeşitli erteleme kararlarının ardından 2019 yılının Şubat’ına kadar gelmişti. Ancak ABD hükümetinin kapanması sonucunda SEC’in de başvuruları değerlendiremiyor oluşu süreci iyice çıkmaza sürükledi. Bu durum karşısında başvurunun tekrar yenilenerek yapılması gündeme gelmişti. ABD’deki ve dünyadaki vadeli işlem piyasaları noktasında sayılı firmalardan biri olan CBOE tarafından söz konusu başvuruların onaylanması halinde VanEck ve SolidX platformlarının Bitcoin ETF’sini listeleyebilecek platformlar olması bekleniyor. ETF başvurusunun önemi ile VanEck’in barındırdığı ETF’lerden geliyor. Geleneksel finans sektörü içinde kalıp çok sayıda ETF’ye sahip olan VanEck bu noktada farkını ortaya koyuyor.

Bitcoin ETF’si için Bekleyiş Daha Ne Kadar Sürecek?

2018 yılında ilk kez başvurunun yapıldığı tarihten bu yana erteleme kararlarının gelmesi ile birlikte kullanıcıların sıklıkla dile getirdiği konu tekrar bir başvurunun yapılıp yapılmayacağı olmuştu. Sürece ilişkin kararların açıklanmasının beklenmesi yatırımcılar tarafından yakından takip edilen bir durum olarak dikkat çekiyor. Listelenme teklifinin sunulmasının ardından SEC’in bu teklifi 240 gün içinde değerlendirip sonuca ulaştırmış olması gerekiyor. Ancak bu sürenin öncesinde de bitcoin etf için ret ya da kabul kararı çıkabilir. Kullanıcıları son aşamada sevindiren en önemli detay ise başvurunun tekrar yapılması ile birlikte sürecin daha da hızlandığı oluyor. Tüm bu gelişmelerin yanı sıra NYSE Arca firması tarafından da Bitcoin ETF için bir başvuru yapıldı.

Comments (No)

Leave a Reply