Kripto Para Grafikleri Nasıl Okunur?

Geleneksel şekilde yıllardan beri kullanılmakta olan borsa işlemlerinde olduğu gibi kripto para piyasalarında da fiyat hareketlerini takip etmede teknik analizler ve fiyatlandırma grafiklerinin okunması büyük bir rol oynamaktadır. Yatırımcıların nasıl kararlar vereceklerini ortaya koymada kullanmakta oldukları bu araçlar fiyatların ilerleyeceği yönlerin tahmin edilmesinde iyi bir gösterge olarak kullanılır. Teknik analizlerin en önemli bölümlerinden olan fiyat çizelgeleri ya da para grafikleri olarak adlandırılan göstergelerin okunmasını, kripto para sektörüne girmek isteyen ya da bir süredir bu alanda yatırım yapan kişilerin mutlaka bilmesi gerekmektedir. Yatırımcılar bitcoin grafiklerini okuma becerileri ile risk oranlarını düşürerek kazançlarını artırma fırsatı bulabilir.

Kripto Para Grafikleri

Kripto Para Grafikleri

Para Grafiklerinin Genel Özellikleri

Kripto para birimlerine ait olacak şekilde pek çok örneği bulunan fiyat çizgilerinden oluşan grafikler hakkında ilk bilinmesi gereken şey bu grafiklerde yer alan çizgilerin oluşmasında fiyatın belirli bir süre boyunca izlediği yoldaki fiyatlarının ele alınıp değerlendirildiğinin bilinmesidir. Temel olarak fiyatın nasıl bir seyirde olduğunu görmek açısından aylık, haftalık, günlük, saatlik gibi bir zaman diliminde fiyatın izlenmesini sağlayan bu grafiklerin mutlaka şamdan ya da mum grafik olarak adlandırılan grafiklerle desteklenmesi gerekmektedir. Belirli bir zaman aralığındaki en düşük ve en yüksek fiyatlarla kapanış fiyatlarını aynı grafikte gösteren bu grafikler bitcoin grafiklerini okuma söz konusu olduğunda asıl bahsedilen grafikler olmaktadır.

Mum Grafikler Nasıl Okunur?

Kapanış fiyatları hakkında bilgi almakla sınırlı kalmayıp kripto para birimine ait pek çok bilgiyi elde etmenin mümkün olacağı mum grafiklerde yeşil ve kırmızı renklerle ilk sınıflandırma yapılır. Yeşil renk ya da yukarıya giden bir okla ifade edilen bu durum kapanış fiyatının açılış fiyatından daha düşük olduğunu göstermektedir. Tam tersi durumda ise mum grafik üzerinde kırmızı bir gövde ya da aşağı yöne giden bir okla karşılaşılmaktadır. Aynı temeli kullansa da bitcoin grafiklerini okuma sırasında daha anlamlı sonuç veren ya da daha kolay okunabilecek çok sayıda grafikle de karşılaşılabilir. Yatırımcılar mumların yayıldıkları alanların genişliğine bakarak fiyatların nasıl farklılıklar yaratacağını tahmin ederek işlemlerini buna göre gerçekleştirir.

Comments (No)

Leave a Reply