Bitcoin ATM’leri Dünyada Hızla Yayılmaya Devam Ediyor!

Bir süre önce Türkiye’deki ilk girişimleri de yapılmış olan bitcoin atm alanları dünyada Türkiye’den çok daha önce kullanılmaya başlayan sistemler olarak kullanılmaya devam ediliyor. Bitcoin alım satımlarında ve Bitcoin’lerin gerçek para birimine çevrilmesi noktasında son derece pratik bir kullanım sağlayan bu cihazlar dünya genelinde hızla yayılmaya başlandı. Yapılan bir araştırmada Chicago’da 30 farklı kripto para birimi için ATM cihazlarının çeşitli bölgelere konulduğu belirtildi. Amerika’da toplamda sayısı 2 bin 550’yi geçen Bitcoin ATM’si bulunurken bu ATM’lerin farklı eyaletlerin şehirlerine dağılmış olması ATM yayılışının sadece bölgesel bir durum olmadığını da ortaya koyuyor.

Bitcoin ATM

Bitcoin ATM

ATM’ler Daha Geniş Alanlara Yayılacak!

Amerika’nın önde gelen ATM geliştirici firmaları ile birlikte çalışarak üretilmekte olan bitcoin atm projelerinin yayıldığı saha artmaya devam ediyor. Özellikle yeni konulan makinelerin büyük bir bölümünün stratejik olarak önemli yerlere konması planı doğrultusunda hareket ediliyor. Bu noktada son olarak Shell petrol istasyonlarının tercih edildiği bir işbirliği yapıldı. ATM’ler aracılığıyla kullanıcılar makineler üzerinden adreslere ve cüzdanlara para yatırmanın mümkün olacağını ve çevrimiçi şekilde alışverişler yapılabileceğini belirtiyor. Bu sebeple sadece belirli bir müşteri kitlesine hitap ediyormuş gibi görünen bu araçların ilerleyen zamanlarda kripto para birimlerinin kullanımının artmasında da bir pay sahibi olması bekleniyor.

Farklı Ülkeler de ATM’leri Kuruyor!

Kripto para birimlerinin dünya geneline yayıldığına dikkat edilirse bitcoin atm projelerinin sadece Amerika’ya özgü olan projeler olmadığını da hatırlamak gerekiyor. Hızla büyümesine devam eden bu sistemler Arjantin’de de kullanılmaya başlandı. Buenos Aires’teki bir alışveriş merkezine konulan ilk örnekle bu coğrafyada da ATM’ler kendini gösterdi. Arjantin’in yanı sıra Venezuela ve Kolombiya’da da Bitcoin ATM’leri için girişimlerde bulunularak ilk ATM örnekleri kullanıcılar tarafından denenmeye başlandı. Bunlara ek olarak Kolombiya’da ödemelerin kripto parayla yapılabileceği bir pos cihazı da tek bir yerde örnek olması adına başlatılmış olsa da kullanılıyor. Bitcoin ATM’leri ile birlikte yatırımcıların paralarının kontrolünü daha iyi bir şekilde sağlayabilecekleri düşünüldüğü için kripto paralara ilginin de olumlu yönde değişmesi bekleniyor.

Comments (No)

Leave a Reply