Kripto Para Borsalarında Pump Dump Ne Anlama Gelir?

Kripto para sektörü küçük ve büyük çok sayıda yatırımcının kendine yer bulabildiği bir alan olurken yatırımcılık alanına kazandırdığı yeni tanımlar ve anlamlarla da piyasaların değişim yaşamasında son derece etkili oldu. Çeşitli yöntemlerle kazançlarını artırmak isteyen yatırımcıların son zamanlarda sıklıkla başvurduğu yöntemlerden biri de şişir boşalt olarak da adlandırılan pump dump yöntemi oldu. Tecrübesiz yatırımcıların kesinlikle kaçınması gereken bu yöntemde bir grup kişi bir araya gelerek aynı anda belirli bir coin üzerine yüklenip alım yapmakta ve yine eş zamanlı olarak satış işlemini gerçekleştirmektedir. Piyasaya hakim olduktan sonra yatırımcılar sıklıkla bu yöntemi denemeye çalışıyor.

Kripto Para Borsalarında Pump Dump Ne Anlama Gelir

Kripto Para Borsalarında Pump Dump Ne Anlama Gelir

Pump Dump Yapacak Grubun Kalabalık Olması Gerekir!

Aynı anda çok sayıda coinin alınması ile ancak istenilen hedeflere ulaşmanın mümkün olacağı bu yöntemde pump dump gruptaki kişi sayısının da mümkün olduğu kadar yüksek olması gerekmektedir. Tek kişinin bir başına kullanamayacağı bu yöntemde öncelikle yüksek miktarlarla coin alınmaktadır. Bu alım sırasında kripto para biriminin fiyatı da arz talep ilişkisinden dolayı doğrudan yükselecektir. Bu ana kadar olan kısım pump ile ifade edilmektedir. Gruptaki kişilerin istenilen fiyatlara kadar yükselmeyi elde etmesinin ardından alımların yapılmasına başlanır. En düşük rakamlardan alım emri verilerek gerçekleştirilen bu işlemler yine beklenti dahilindeki fiyata gelinmesi sırasında coinlerin satışıyla sonuçlanır. Bu işlem de dump kısmını oluşturmaktadır.

Pump Dump Yöntemini Kullanacaklara Tavsiyeler

Çok sık kullanılan bir yöntem olmasına rağmen pek çok kişi pump dump üzerinden yatırımcıların kayba uğramasına sebep olabilecek bazı olaylar da yaşanabiliyor. Bu sebeple öncelikle eğer WhatsApp, Skype, Telegram veya forum siteleri gibi farklı ortamlar üzerinden gruplar oluşturuluyorsa bu noktada gruptaki kişilerin güvenilir olduğundan emin olmak gerekiyor. Birlikte hareket etmenin şişir ve boşalt sırasında daha etkili sonuç vereceğinden hareketli gruptaki herkesin uyumlu bir şekilde işlem yaptığına da güvenmek gerekiyor. Kimi grupların katılım ücreti talep etmesine rağmen işlemlerde istenen verimliliğe sahip olmaması mağduriyet yaşanmasına sebep olabilir. Bu sebeple söz konusu yöntemin kullanılmasına karar verildiğinde mutlaka güvenilir platformlarda ve gruplar aracılığıyla işlemin yapılmasına dikkat etmek gerekiyor.

Comments (No)

Leave a Reply