Bitcoin ETF Başvurusu Geri Çekildi!

Bir süre önce CBOE BZX Exchange tarafından bitcoin etf için listeleme yapılması gerektiği yönünde bir başvuru yapılmıştı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından verilecek karar beklenirken komisyon söz konusu listeleme için yapılan kurum başvurusunun geri çekildiğini duyurdu. Pek çok yatırımcının onaylanması yönünde haber beklediği başvurunun geri çekilmiş olması piyasada dengeleri de değiştirebilir. Çünkü başvuru geri çekilmese ve komisyon tarafından başvuruya onay verilmiş olsa Bitcoin ETF’lerinin ABD piyasaları içerisinde işlem görebilmesi mümkün olacaktı. Detaylandırılan açıklamalarda SEC yetkilisi tarafından verilen bilgiler başvuruyu geri çekme isteğinin 22 Ocak’ta yapıldığını ortaya çıkardı.

Bitcoin ETF Başvurusu Geri Çekildi

Bitcoin ETF Başvurusu Geri Çekildi

Bitcoin ETF’nin Piyasalara Girme İhtimali Var Mı?

VanEck ve SolidX firmaları tarafından destekli bir şekilde oluşturulmuş olan bitcoin etf için bu iki firmanın da son yaşananların ardından tekliflerinin önemini yitirmesi söz konusu oldu. Yine de Bitcoin ETF’sinin piyasalara girmesi yönündeki başvurular reddedilmiş olsa VanEck firmasının başvuruyu defalarca ertelemesi söz konusu oluyor. Kimi söylentiler ABD hükümetinin hali hazırda faaliyetlerini kapatmış olmasıyla birlikte yapılan başvurunun kabul edilme ihtimalinin de yüksek olduğunu söylüyor. VanEck her durumda ertelemelerini 27 Şubat’a kadar yapmayı sürdürecek. Tekrar bir başvuru süreci başlatmak istediğini belirten VanEck, bu başvurunun ancak SEC ile yapılan görüşmelerin ardından kesinleşebileceğini de duyurdu. Onaylanma ihtimalini artırmak için var olan başvuruyu yenilemek yerine yeni bir başvuru ile komisyona gidilmesi bekleniyor.

ABD Hükümetinin Durumu Piyasayı Derinden Etkiliyor!

Pek çok yatırımcının bir süredir beklediği ABD piyasalarında bitcoin etf bulunup bulunmayacağına ilişkin karar ABD hükümetinin kapalı olmasıyla ilişkilendirilecek tek karar olarak görülmüyor. Bunun yanı sıra kullanıcılar Bakkt platformunun hizmet verme süreçlerini de yakından takip ettiği için bu konuda da bir mağduriyet yaşıyor. Piyasaların yeni yılda ilk beklediği gelişmelerden biri olan Bakkt platformunun hizmetleri için CFTC onayı gerekli olduğundan hizmetler şu anda verilemiyor. Hizmet verilmemesine rağmen Bakkt’ın şu ana kadar 182 milyon dolara kadar ulaşan bir fonu topladığı ve Bakkt platformunu hizmet vermeye hazır bir hale getirdiği de dikkat çekiyor.

 

Comments (No)

Leave a Reply