Bitcoin’de Ticaret Botları Nedir?

Bitcoin piyasasının hem değer olarak giderek büyümesi hem de kullanıcılarının sayısının artması açısından yatırım olanakları ölçüsünde yaşadığı değişim, yatırımcıların belirli analizler ve rehber niteliğindeki bilgiler doğrultusunda hareket etmesi gerekliliğini ortaya çıkardı. Kullanıcıların sektör içinde yeni keşifler elde etmesini sağlama gerekliliği bitcoin ticaret botu ile ortadan kalkıyor. Geliştiricilerin kendileri tarafından piyasa içinde nasıl bir pozisyon almaları gerektiğini ortaya koymak için oluşturulmuş olan bu ticaret botları kendine has özellikleri ile Bitcoin’in daha kar odaklı bir şekilde ticaretinin yapılmasını amaçlıyor. Piyasalara hakim olan yatırımcıların bile amacını kavramakta zorlandığı bu botlar kripto paralara ait portföyleri elde tutmak yerine kullanıcıların istedikleri zaman varlıklarını dengelemesine olanak sağlıyor. Özellikle kripto para sektöründeki birimlerin volatilitesi dikkate alındığında bu botların gerekliliği daha net bir şekilde ortaya çıkıyor.

bitcoin ticaret botu

bitcoin ticaret botu

Ticaret Botları Nasıl Çalışıyor?

Orijinal isimlerinden hareket trading bot olarak da adlandırılan bitcoin ticaret botu borsaların API’sı ile etkileşim kurarak tıpkı kullanıcı tarafından işlemler yapılıyormuş gibi alım ve satım faaliyetlerini gerçekleştirebiliyor. Botun sahip olduğu yazılım doğrulusunda gerçekleştirdiği analizlerden hareketle alınan kararlar doğrultusunda işlemlerin farklılık göstermesi de söz konusu oluyor. Burada bir ticaret botunun her zaman işlemlerin sonucunda olumlu sonuçlar doğuracağı fikrinden hareket edilir. 7 gün 24 saat boyunca çalışabilme kapasitesine sahip olan bu botlar sayesinde kullanıcılar piyasayı takip etmedikleri zamanlarda da ticaret botunun algoritmalarına güvenerek söz konusu araçların verimliliğini rahatlıkla kullanabilir.

Ticaret Botları Kar Etmede İşe Yarıyor Mu?

Yatırımcıların bitcoin ticaret botu hakkında en merak ettiği şey bu araçların amaçladıkları hedefe ulaşıp ulaşmaması oluyor. Bu noktada kesin bir şey söylemek kullanılan ticaret botunun kullanmakta olduğu otomasyon sistemine ve sistemin üzerine kurulduğu yazılıma göre farklılık gösteriyor. Özellikle kullanıcıların kendi ticaret botlarını kendileri yaratması söz konusu olabildiği için tamamen bireysel kararlar ve çözümlere dayalı olarak ticaret botlarından alınan verimin farklılık göstermesi söz konusu oluyor. Yine de piyasaya genel bir bakış atıldığında botların iyi çalıştığı görülüyor. Ancak volatilitenin anı düşüş veya çıkışlarla kendini gösterdiği durumda dalgalanmalara karşı piyasanın etkisiz kalması da dikkat çekiyor.

En çok kullanılan ve yatırımcılar tarafından başarılı bulunan ticaret botlarına bakıldığında bunlar arasında GEKKO, CyrptoTrader, Haasbot, Gunbot, C.A.T. ilk sıralarda görülen botlardan oluyor. Ticaret botlarını seçerken yatırımcıların botların ticari başarısına, botu tercih eden kullanıcı sayılarına bakması halinde kendisi için doğru tercihi yapması da söz konusu olabiliyor.

Comments (No)

Leave a Reply