Litecoin (LTC) Nedir?

 Litecoin (LTC) Nedir?

Bitcoin’in açık kaynak kodlu bir yazılım olmasının getirdiği avantajlar beraberinde çeşitli altcoinlerin yaratılmasını da sağlamıştır. 2009 yılında yazılan Bitcoin’in ardından 2011’de ilk altcoin olarak geliştirilen kripto para birimi ise litecoin olmuştur. Tıpkı Bitcoin’de olduğu gibi kimler tarafından geliştirildiği bilinmeyen bu altcoin ilk olarak Bitcoin’den daha gelişmiş bir kripto para birimi olduğu iddiasıyla gündeme gelmiştir. Bugün gelinen noktada hala en çok işlem gören kripto para birimlerinden biri olan Litecoin’in bu unvanı korumasının sebepleri küresel bir ödeme ağı olarak kullanılması, herhangi bir merkeze bağlı olmadan değer görmesi ve sıfıra çok yakın maliyetler karşılığında transferlerin yapılmasına olanak sağlaması olmaktadır.

Litecoin

Litecoin

Litecoin (LTC)’in Bitcoin’den Farkı Nedir?

Bir altcoin olarak geliştirilmiş olan Litecoin’in Bitcoin ile olan rekabetinde fark yaratan bazı özelliklere sahip olması gerekiyordu. Bu noktada Litecoin’in en çok dikkat çeken farkı mining işlemleri oldu. Bitcoin’e kıyasla çok daha hızlı ve kolay şekilde mining yapmaya imkan sağlayan bu para birimi özellikle kişisel bilgisayarlarını kullanarak madencilik yapmak isteyenlere bunu mümkün kıldı. Kripto para birimleri için en önemli süreçlerden biri olan onay alınma süreçlerinde de Litecoin (LTC) çok daha hızlı bir şekilde onay alınmasını sağladı. Ortalamaya bakıldığında Litecoin’in 2,5 dakika ortalama ile işlem onayı aldığı biliniyor. Scrypt tabanlı bir işlem kanıtlama algoritmasına sahip olduğu için kişisel bilgisayarlardaki GPU işlemcileri ile birlikte Litecoin’in kolaylıkla işlenmesi ve üretilmesi sağlanabiliyor.

Litecoin (LTC) Yatırım için İyi Bir Tercih Mi?

Bitcoin’in yazılımından geliştirilerek altcoin olarak piyasaya çıkmış olsa da litecoin Bitcoin’e alternatif olmak üzere geliştirilmiş bir kripto para birimiydi. Madencilik faaliyetlerinde, onaylama süreçlerinde ve pek çok alanda daha kolay ve hızlı sonuç alınmasını sağlayan Litecoin zaman içinde büyük bir ilgi gördü. Bu süreçte hızla değeri yükselen Litecoin en yüksek değerini 24 dolara ulaştığı sırada 2014 yılının Ocak ayında gerçekleştirdi. Aşırı talep sonucu 2015 Ocak’ında 1.29 dolara düşen Litecoin 2016 Ocak ayında ise 5.5 dolara ulaştı. 2017 yılı Mart ayından itibaren tekrar hızla yükselen Litecoin, 27 Ekim 2018 itibarıyla 52 Dolar ve 292 TL değerinden işlem görüyor.

Comments (No)

Leave a Reply