Güvenilir Bitcoin Borsaları Hangileridir?

Güvenilir Bitcoin Borsaları Hangileridir?

Kripto para sisteminde yatırımcıların para birimlerini yönetmesi, alım satım yapmaları ancak borsalar üzerinden mümkün oluyor. Piyasanın bugün geldiği noktada pek çok borsa üzerinden benzer işlemlerin yapılabiliyor olması yatırımcıların hangi borsaya güvenebileceklerini de sınırlayan bir durum oluyor. Sadece kripto para satın alanların sanal cüzdanlarında bu miktarları bulundurması yeterli bir hamle sayılabilecekken al sat işlemleri yapanların mutlaka bir borsayla etkileşime geçmesi gerekiyor. Cüzdan yönetimini ele almalarından dolayı borsaların güvenilirliği de tartışılır hale geliyor. Bu sebeple güvenilir bitcoin borsaları seçmeye özen göstererek borsalardan kaynaklanabilecek her türlü hesap dondurma, bildirimlere yanıt vermeme, satışlara izin vermeme gibi olaylarla karşılaşmanın önüne geçmek gerekiyor.

Güvenilir Bitcoin Borsaları

Güvenilir Bitcoin Borsaları

Güvenilir Bitcoin Borsaları Seçiminde Güvenilirlik için Nelere Bakılmalı?

Kripto para sisteminin getirdiklerinden dolayı bu alanda işlem yapmak isteyenlerin borsanın olmadığı bir modeli elde etmesi mümkün görünmüyor. Bu sebeple var olan borsalar arasında güvenilir bitcoin borsaları seçmek adına belirli kriterleri taşımakta olan borsalara yönelmek gerekiyor. Bu kriterlerin en önemlilerinin başında işlem hacmi geliyor. Bir borsanın işlem hacmi ile hizmet kalitesi arasında doğru orantı olduğu için en yüksek işlem hacmine sahip olan borsalara yönelerek güvenilirlik sorununun üstesinden gelmek gerekiyor. İşlem hacmi ile borsanın güvenilirliği arasındaki bağlantı da borsanın aldığı komisyonlara dayanmaktadır. Ne kadar çok işlem yapılırsa o kadar çok komisyon alınacağından hareketle borsanın güvensizlik yaratacak bir hamle yaratması söz konusu olmaz.

Güvenilir Bitcoin Borsaları Konusunda Yatırımcılara Ne Düşüyor?

Her ne kadar en çok işlem hacmine sahip olan, çok sayıda kripto para biriminin üzerinden işlem yapmaya olanak sağlayan borsalar tercih edilse de yatırımcılardan kaynaklı olarak güvenilirlik konusunda problem yaşanması söz konusu olabiliyor. Bu sebeple güvenilir bitcoin borsaları arayışında kişilerin kendi üstüne düşenleri de yerine getirmesi gerekiyor. Borsaların pek çoğunun kişilere sağladığı güvenlik araçları ve uygulamalarından olan 2FA doğrulamaları, mail doğrulamaları gibi işlemleri yerine getirmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra sanal cüzdanlar ya da borsa hesapları için kişilerin kullanmakta oldukları şifrelerin de zorluk seviyesinin yüksek olması gerekiyor. Özellikle 2FA kodları gibi bilgilerin yedeklerinin alınması ve güvenilir bir yerde saklanmasına da dikkat ederek güvenliği üst düzeye çıkarmak gerekiyor.

Comments (No)

Leave a Reply