Bakkt Platformu Bitcoin için Neden Önemli?

Piyasanın işleyişi açısından pek çok teknik kelimeyi yatırımcıların dünyasına ekleyen Bitcoin yeni terimlerle gündeme gelmeye devam ediyor. Son zamanlarda Bakkt isimli bir kuruluşun adı sıklıkla dile getirilmeye ve kripto para dünyası içinde anılmaya başlandı. Dünyadaki en büyük ikinci menkul kıymet borsası olma unvanını taşıyan NYSE’nin üst kuruluşu olarak faaliyet gösteren bakkt platformu Bitcoin’i merkeze alan vadeli işlem sözleşmelerini piyasaya çıkaracağını açıklamıştı. Vadeli bir şekilde kullanılması mümkün olacak işlemleri gerçekleştirmek adına Bitcoin yatırımcılarının çoğunun gözü de platformun etkin bir şekilde faaliyete başlamasına çevrilmişti. Bakkt platformunun Bitcoin yatırımcıları için ne kadar önemli olduğu konusunda analistler ve uzmanlar tarafından çeşitli açıklamalar yapılıyor.

Bakkt Platformu

Bakkt Platformu

Bakkt Platformu Yatırımcılara Neler Sunacak?

Bakkt kuruluşunda CEO olarak görev yapan isim tarafından geçtiğimiz günlerde platformun Bitcoin üzerinde yapılan işlemlerde ne tür avantajlar getireceği konusunda bir açıklama yapıldı. Açıklamada cash settled ya da nakdi uzlaşma merkezli olan Bitcoin vadelileri için çok sayıda olumlu dönütün alınabileceği ortaya kondu. Bununla birlikte Bitcoin piyasasını geliştirme noktasında da bakkt platformu öncülüğü ile piyasaya çıkarılacak olan vadeliler sayesinde Bitcoin piyasalarının altyapısının son derece güçlü olmasının mümkün olacağı da belirtiliyor. Piyasada uzman sıfatıyla faaliyet gösteren pek çok uzman ve analist de özellikle yatırımcılar için dijital varlıkların alınıp satılması, depolanması, harcanması gibi işlemlerde geniş bir özgürlük alanının yatırımcılara sunulacağını belirtiyor.

460 Milyon Bitcoin Adresi Ne Anlama Geliyor?

Bakkt’ın Avantajı Ne Olacak?

Bitcoin yatırımcıları için piyasada işlem yaparken ve yeni bir kripto paraya yönelme gibi durumlar ortaya çıktığında ilk dikkat edilen unsur söz konusu işlemlerin arkasında herhangi bir kurumsal yapının bulunup bulunmayacağı oluyor. Bu aşamada bakkt platformu arkasında yer alan Intercontinental Exchange yani kısa adıyla ICE olarak bilinen bir topluluğun bulunduğuna dikkat çekiliyor. Henüz yatırımcılar tarafından kullanılmıyor olsa da daha şimdiden Microsoft, Starbucks gibi önemli değerleri arkasına alan platformun kurumsallık konusunda güvence vermesi de yatırımcılar için en büyük avantaj olarak algılanıyor. Özellikle ilerleyen zamanlarda Bitcoin’in kurumsal yatırımcılara önem vereceği herkes tarafından dile getirilirken Bakkt ile birlikte Bitcoin’in bir rekor kırabileceği de söyleniyor.

Comments (No)

Leave a Reply