En Az Komisyon Alan Kripto Para, Bitcoin Borsaları

En Az Komisyon Alan Kripto Para, Bitcoin Borsaları

Yatırımcıların Bitcoin, altcoin gibi kripto paraları tercih etmesindeki en temel sebeplerden biri bu para birimlerinin üzerinde yapılan işlemlerin çok düşük komisyon ücretleri ile gerçekleştirilmesi olmaktadır. Ancak Bitcoin ve altcoinlerin işlem gördüğü ve yatırımların yönetildiği borsalar arasında komisyon ve işlem ücretleri bakımından farklılıklar yaşanabilmektedir. Bu sebeple yatırımcılar komisyonu az bitcoin borsaları bularak bunlara yönelmek ister. Özellikle Bitcoin borsalarında yeni yeni var olan yatırımcılar için bu arayış sürecini kolaylamak adına en çok güvenilen ve en düşük komisyon ücretlerine sahip olan borsaların listelenmesi önemli olmaktadır.

Bitcoin Borsaları

Bitcoin Borsaları

Taker Maker Farklılıklarına Dikkat Edilmeli!

Kripto para borsaları yatırımcıların daha önce alışık olmadığı kimi terimleri yatırım alanına dahil etmektedir. Bunların başında gelen piyasa yapıcı ve piyasa alıcı isimleriyle de bilinen taker ve maker en temel kavramlardan olmaktadır. Komisyon ücretlerinde bu iki yatırımcı tipi için farklı komisyon oranları uygulanabilmektedir. Örneğin güvenilir Bitcoin borsalarından biri olan GDAX taker için yüzde 0.25 maker için ise yüzde 0 ücret uygulamasında bulunmaktadır. Belirli bir süre boyunca en çok kullanılan borsa olma unvanını taşıyan Poloniex’te yüzde 0.25 ve yüzde 0.15 gibi sabit oranlarla hareket ederek komisyon ücretlerini almaktadır. Bu yüzdelere dikkat edilerek kişilerin kimlik kazandığı yatırımcı tipine uygun şekilde komisyonu az bitcoin borsaları seçmesi gerekmektedir.

Bitcoin Borsaları Komisyon Oranları Neye Göre Değişir?

Piyasa içinde taker ya da maker olarak poziyon almanın yanı sıra yapılan bazı işlemler de komisyon oranlarını değiştirebilmektedir. Bunlardan en çok uygulananı yatırımcıların günlük ticaret hacimlerine göre söz konusu oranların farklılık göstermesidir. Cex.io borsası bu noktada 30 günlük ticaret hacmine bağlı olarak yeni bir oran belirlemesi sağlarken Kraken de benzer bir uygulamayı sürdürmektedir. Bittrex gibi büyük bir yatırımcı grubu için değişmeyen sabit oranlarla hizmet veren komisyonu az bitcoin borsaları da bulunmaktadır. Bütün bu bilgilerden hareketle yatırımcıların borsalar arasında bir seçim yaparken sadece borsanın sunduğu imkanlara, güvenilirliklerine, işlem yapabilme kolaylıklarına göre değil aynı zamanda komisyon ücretlerinin ne düzeyde olduğuna bakarak da bir seçim yapması gerekmektedir.

Comments (No)

Leave a Reply