Göstergeler Bitcoin Boğa Hareketi Görüyor!

Kripto para piyasası içerisinde para birimlerinin değerini artıracak dönemler boğa sezonu, boğa piyasası ya da boğa hareketi isimleri ile adlandırılıyor. Bir piyasanın boğa hareketine yaklaşıp yaklaşmadığının ortaya konmasında en belirgin sinyallerden biri olarak görülen uzun vadeli yatırımların kısa vadeli yatırımlara oranı grafiğinde Bitcoin önemli bir sinyal verdi. Bitcoin’in büyük değer kayıpları yaşadığı geride bırakılan 5 aylık süreçle birlikte değerlendirildiğinde grafik bitcoin boğa hareketi yaklaştığını ortaya koyuyor. Uzun vadeli pozisyonlarda 34 bine yaklaşan Bitcoin ve kısa vadeli pozisyonda da 23 bine yaklaşan Bitcoin sayısına ulaşan piyasa 1.5’a 1 oranıyla dikkat çekiyor.

Bitcoin Boğa Hareketi

Bitcoin Boğa Hareketi

Oran Son 5 Ayın En Yüksek Seviyesi

Uzun vadeli pozisyonlarda yer alan Bitcoin’lerin toplamda 138 milyona yaklaşan bir değere sahip olduğunu gösteren grafikler kısa vadeli pozisyonda tutulan Bitcoin’lerin değerinin de 92 milyon civarında olduğunu ortaya koyuyor. Hem değerleri hem de farklı pozisyonlarda tutulan Bitcoin sayıları ile birlikte bir değerlendirme yapıldığında elde edilen rakam ve oranların son 5 ayın en yüksek rakamları olduğu açıkça ortaya çıkıyor. En son 6 Ağustos 2018 tarihinde bu dönemler kadar yüksek bir orana ulaşan grafiğin güçlü şekilde işaret ettiği durum ise bitcoin boğa hareketi olmakta. Bu orana ulaşılmasında Bitcoin fiyatının Kasım ile Aralık aylarında yaşadığı yüzde 50’ye yaklaşan düşüşlerin kısa vadeli pozisyonları düşürmesinin etkisi olduğu belirtiliyor.

Ayı İhtimali Tehlikesini Koruyor!

Her ne kadar uzun ve kısa vadeli pozisyonda yer alan Bitcoin’ler üzerinden alınan oranlarda bitcoin boğa hareketi ihtimali yüksek görülüyor olsa da piyasayı tedirgin eden bir ayı hareketi ihtimalinden de söz etmek gerekiyor. Boğa yükselişlerinin tam tersine çevrilmesi olarak bilinen ters kafa ve omuz modelinin bu dönemde ortaya çıkması söz konusu olabilir. Özellikle Bitcoin’in son dönemde yaşadığı büyük sıçramaların birinde 4 bin 400 dolar gibi bir rakama ulaşıp ardından 3 bin 200 dolar seviyelerine birden çökmesi yeni bir düşüşün daha yaşanacağı ihtimalini artırıyor. Piyasanın uzun pozisyonların kapatılması riski altında kaldığı bu dönemde Bitcoin satışlarının yaşanmasının hızlı düşüşlere sebep olacağı da öngörülüyor.

 

Comments (No)

Leave a Reply