Bitcoin ile Borsa Arasındaki İlişki Nedir?

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri üzerine yatırım yapmak isteyen kişilerin kripto para dünyasına ilk kez adım attıkları zaman cevabını en çok merak ettikleri sorulardan biri bitcoin borsa ilişkisi olmaktadır. İki taraflı olarak hem Bitcoin’in borsa fiyatlarını etkileyip etkilemediği hem de borsada yaşanan farklı gelişmelerin Bitcoin ve diğer kripto para birimleri üzerinde etkili olup olmadığı sıklıkla merak edilmektedir. Bu noktada geçtiğimiz günlerde CryptoSlate platformunun öncülüğünde gerçekleştirilen bir analiz bazı önemli noktalara vurgu yaparak bu ilişkiyi açıkladı. Birbiriyle olan ilişkisi kesin bir şekilde fiyatlar üzerinde yaşanan etkilenmelerle ortaya konabilecek bu ilişki beta göstergeleri ile rahatlıkla ortaya konabiliyor.

bitcoin borsa ilişkisi

bitcoin borsa ilişkisi

Beta Göstergeleri Nasıl Bir İlişki Ortaya Koyuyor?

Beta adıyla uzun zamandır piyasalarda kullanılmakta olan teknik detaylara sahip bir finans ölçüm yöntemi bulunuyor. Kripto paraların da aralarında bulunduğu ne olduğu önemli olmaksızın herhangi bir varlığın borsada yer alan bir endeks üzerinde yaşanan değişiklikler karşısında ne kadar duyarlı olduğunu ortaya koyan bu gösterge bitcoin borsa ilişkisi ne düzeyde bunu anlamak için test edildi. Bir borsanın performansını ortaya koymak için genellikle kullanılmakta olan bu metot iki değer arasındaki korelasyon ilişkisine bakarak iki farklı platformun birbirini ne düzeyde etkilediğine dair kesin bir yargıya varılmasına da olanak sağlıyor.

Grafikler EOS Coin Fiyatlarında Tehlikeli Seviyeleri Gösteriyor!

Bitcoin Borsa İlişkisi Beta Sonuçları

Bitcoin ile borsalar arasında ilişki olup olmadığı, ilişki varsa ne düzeyde olduğunu ortaya koymak adına yapılan çalışmalarda Bitcoin’e özel olarak bazı hesaplamalar da kullanılıyor. Tüm değerlendirmeler yapıldığında bitcoin borsa ilişkisi için farklı yıllarda çeşitli ilişki düzeyleri ile karşılaşılıyor. 0’ın ilişki bulunmadığı 1’in ise tam bir ilişkinin var olduğu anlamına geldiği bir ölçütte Bitcoin ile borsa arasındaki ilişkiyi yansıtan rakamın 2017 yılı için 0,92 gibi güçlü bir ilişkiyi işaret eden bir rakamda bulunurken 2018 yılı için 0,3’lük zayıf bir ilişkiye işaret ettiği görülüyor. 2015 yılından sonraki ortalamasına bakıldığında 0,25 seviyelerine yaklaşan ilişkiye sahip olan Bitcoin’in bu sonuçlarından hareketle Bitcoin değerlenmelerinin sadece borsada yaşanan değişikliklerle açıklanamayacağı da ortaya konmuş oluyor.

 

Comments (No)

Leave a Reply