Ethereum Hard Forku Yaklaşırken Bilinmesi Gerekenler

Uzun zamandır gerçekleşmesi beklenen ethereum hard forku yaklaştı. Ocak ayı içerisinde toplamda üç fork planlayan Ethereum için bunlardan en önemlisi 16 Ocak itibarıyla yapılmış olacak. Sistem yükseltmesi şekliyle gerçekleştirilecek olan ayarlamalar Constantinople adı verilen işlemlerle kendini gösterecek. Bu işlemlerde 7 milyon 80 bin blokta düzenlemeler faaliyete geçecek. Beş farklı EIP yani Ethereum Geliştirme Teklifi’ni içinde barındıran Constantinople farklı şekillerde etkisini ortaya koyacak. Ethereum’la ilgisi bulunan kişilerin bu durumun bir fork yükseltmesi değil de ağ yükseltmesi olduğuna dikkat ederek bu işlemler sırasında bilmesi gereken EIP terimlerine hakim olması gerekiyor.

Ethereum Hard Forku

Ethereum Hard Forku

EIP Kodları ve Anlamları

EIP kodları ile ilgili bilgi vermeye EIP 1234’ten başlamak gerekiyor. Piyasada thirdening olarak bilinen işlem bu kodla sembolleştirilecek. Blok ödülünün 3 ETH/blok yerine 2 ETH/blok olarak gerçekleşeceği bu işlem arzın azaltılması ve uzun vadeli süreçte enflasyonu düşürmeyi hedeflemek üzere ortaya konacak. Bu durum ETH’nin fiyatının değişmesinde önemli ölçüde etkili olacağı için yatırımcıların ethereum hard forku yaklaşırken bilmesi gereken önemli hususlardan biri oluyor. Arzın düştüğü sırada fiyat artışı beklentisinin bulunması ise madencilerle alakalı bir durumdan dolayı talebin sabit kalmasına bağlanıyor. Madenciler ilgili koşullarda daha az mayınlı ETH üretimi gerçekleştirmeye çalışacağı için arzın talebe oranla çok daha hızlı bir artışa sahip olması kaçınılmaz olacak.

İyileştirme EIP’leri

Hard fork dönemi pek çok iyileştirme özelliğini de ortaya çıkarabilecek. Bu noktada öncelikle verimlilik ve hız iyileştirmelerini içinde barındıracak EIP 145’ten söz etmek gerekiyor. Çok daha az maliyetli ikili bit kaymaları bununla mümkün olacak. Hız ve enerji iyileştirmeleri ise EIP 1052 koduyla adlandırılacak. Burada yatırımcıların bilmesi gereken nokta hard forktan önce akıllı sözleşmelerle doğrulama işleminin yapılması olmalıdır. EIP 1014 ve 1283 GAS maliyetlerinin azaltılması anlamına gelecekken son iyileştirme EIP’i ise EIP 1014 olacak. Ölçeklenebilirliği daha iyi hale getirmek isteyen bu EIP, ethereum hard forku sürecinde yatırımcıların dikkat etmesi gereken noktalardan biri oluyor. Bu EIP zincir dışı işlemlere bağlı olarak gerçekleşen bir ölçeklendirme olurken devlet kanallarının etkileşiminin artmasını da sağlıyor.

 

Comments (No)

Leave a Reply