Ether Bitcoin’in 2015 Grafiklerine Benzer Bir Trende Girdi!

Yatırım dünyasıyla az çok ilgisi olan herkesin bildiği gibi yatırım alanlarında geçmişte yaşanan bir olayın bugünkü piyasayı daha önce yaşandığı gibi aynı şekilde etkileyecek olması her zaman karşılaşılan bir durum değildir. Ancak yine de her türlü analiz ve yorum üzerinde dikkatle duran yatırımcıların bu tür gelişmelere karşı da hassas olması kaçınılmaz bir sonuç olmaktadır. Bu ön bilginin ardından Ether’in bir süredir Bitcoin’in 2015 yılında deneyimlediği fiyat değişimlerini birebir yaşadığını söylemek başka bir anlam kazanıyor. Analistlerin değerlendirmelerine göre de kanıtlarıyla ortaya konduğu gibi ether 2018 yılı Eylül ayından bu yana Bitcoin’in 2015 yılında gerçekleşen ayı piyasası dönemine benzer bir yolda ilerliyor.

Ether

Ether

Parite Karşılaştırmaları Neler Söylüyor?

Birbirini tekrar eden grafikler ya da seriler yatırım piyasasında da teknik terimiyle olduğu gibi fraktal olarak biliniyor. Yatırımcılar böyle dönemlerde belirli bir korku ya da panik haliyle beklediği olası sonuçların gerçekleşeceği endişesi sonucu müdahalelerde bulunmasının da riskli olabileceği özellikle vurgulanıyor. Fiyat hareketliliklerine önemli ölçüde etki eden bu benzer serilerin yaşanması bir yana ether özellikle parite karşılaştırmalarında da benzer bir çizgiyi sürdürüyor. Çok küçük farklılıkları saklı kalmak şartıyla Bitcoin ve USD paritesi ile Ether ve Bitcoin paritesinin bir karşılaştırması ortaya konulduğunda belirtilen tarihlere ait çizgilerin benzer seyirlerde olduğu dikkat çekiyor.

Pariteler Nasıl Bir İlerleme Gösteriyor?

2015 yılı Şubat aylarından başlamak üzere her iki parite grafiğinin de bir dip gördüğü ve bunun ardından bir ralli deneyimi yaşadığı ve sonrasında yine bir düşüş trendine girdiği dikkatleri çekiyor. Burada her iki pariteyi birbirine benzer kılan detayların en önemlisi iki grafiğin de düşük oynaklık dönemlerini tecrübe etmesi oluyor. Sönük geçen bu dönemin ardından yine bir satış ile yeni bir ralli sonucu paritelerin yükseldiği görülüyor. Grafikler arasında ether ile Bitcoin’in farklı olduğunu ortaya koyabilecek sadece birkaç nokta bulunuyor. Ancak farklılıkların fiyat listelerinde yaşanabilecek sebep sonuç ilişkileriyle de uyumlu olması benzerliklerin gücünü artırıyor. İlerleyen zamanlar için yükseliş etkisinin süreceği tahmin edilen ETH/BTC paritesinin uzun süreli bir yükseliş trendini getiremeyeceği de bekleniyor.

 

Comments (No)

Leave a Reply