Altcoin Kurucularının Gizli Koin Yarattıkları Tespit Edildi!

Geçtiğimiz günlerde tamamlanan bir soruşturma neticesinde pek çok altcoinin kurucusunun gizli koinler yaratarak bunlar üzerinden kazanç elde etmeye çalıştığı ortaya çıktı. Bitcoin Private ismi ve BTCP koduyla piyasalarda işlem gören altcoin kurucularının toplamda sayısı 2 milyonu geçen bir rakamla gizli koin yarattıkları belirlendi. Tamamen yatırımcıların aldatılmasına yönelik olarak geliştirilmiş olan bu proje sebebiyle kripto para birimlerinde haftalık olarak yüzde 25’e kadar kayıp yaşandığı belirtiliyor. Bitcoin ve ZClassic blok zincirlerinde fork merge olarak görev yapan söz konusu altcoinin ilgili gerçeğin ortaya çıkmasının ardından yaşadığı düşüş ise bu altcoine duyulan güveni ortaya koydu.

Sistem Nasıl İşledi?

Soruşturma sırasında belirlenen detaylardan alınan bilgilere göre madencilik yapanlar da dahil olmak üzere hiçbir kullanıcının haberi olmaksızın koin üretimleri sırasında ekstra 2 milyonu aşkın koinin çıkarıldığı tespit edildi. Gizli pre-mining adı verilen bu işlemin sadece kripto para kurucusu tarafından gerçekleştiriliyor olması da bunun tespit edilmesini piyasa içerisinde mümkün kılmadı. Toplamda 2 milyonu aşkın koinin gizli şekilde üretilmesiyle sonuçlanan işlemlerin üç yüz bine yakın gizli pre-mine ile gerçekleştiği de belirtildi. Bahsedilen rakamların ne kadar önemli olduğunu anlamak adına çıkarılan yüzdede toplam BTCP arzının yüzde 10’undan bahsedildiği de tekrar vurgulanıyor.

Bitcoin Boğa Koşusu Yakın Zamanda Başlayabilir!

Geliştiriciler Neler Söylüyor?

Bitcoin Private ile ilişkili olan pek çok geliştiriciyi ve söz konusu altcoin yaratıcısını iddialar karşısında bırakan konu ile ilgili olarak verilen yanıtlar da çelişkili durumlar taşıyor. Yöneticiler tarafından üç yüz bir token dağıtımı yapıldığı doğrulanırken bu işlemin en eski kod çalışmalarından biri olduğu da belirtiliyor. Yönetici ve yaratıcı ekipte yer alan isimlerinin birbirlerinin üzerine pasladığı iddialar sonrasında gerçeğin ne olduğu henüz bilinmiyor. Özellikle Twitter üzerinde örgütlenen pek çok kişi geliştiricilere açık bir şekilde dolandırıcılık yaptıklarını dile getiriyor. Böylesi bir ortamda hard forkların piyasa üzerindeki etkilerinin domino etkisi yaratma ihtimali bulunduğu için altcoin yatırımcılarına dikkatli olmaları öneriliyor. Madencilikle ilgilenenlerin yapacakları teknik işlemler konusunda çok daha kontrollü bir biçimde hareket etmesi de gerekiyor.

 

Comments (No)

Leave a Reply