Blockchain Teknolojisi Güvenilir Bir Teknoloji Mi?

Bitcoin ve kripto para piyasasındaki çok sayıda para biriminin üzerine kurulu olduğu teknoloji olan blockchain teknolojisi son zamanlarda yoğun bir şekilde tartışılmaya başlandı. Özellikle yatırımcı sayısının artması ve bu yatırımcılar arasında bireysel yatırımcılara ek olarak çeşitli işletmelerin de girmesi söz konusu teknoloji ile ilgili tartışmaları daha da artırıyor. Zaman zaman çeşitli kurum ve kuruluşların üst düzey yöneticileri tarafından yapılan açıklamaların teknolojiye olan güveni sarstığı da rahatlıkla görülebiliyor. Tamamen objektif bir değerlendirme yapmak gerekirse Blockchain teknolojisinin güven veren yanları kadar az da olsa endişe duyulacak güveni sarsan noktaları olduğunu da bilmek gerekiyor.

Bitcoin Rallisi Yakında Başlayabilir!

Blockchain Teknolojisi Tamamen Güvenilir Bir Sistem Garanti Edilebilir Mi?

Sadece kripto para dünyasında değil hemen hemen tüm alanlarda tamamının güvenilir olduğu garanti edilebilecek herhangi bir sistemin bulunmadığından söz ediliyor. Bu ön bilginin ardından blockchain teknolojisi hakkında tamamen güvenilir bir sistemden bahsedildiğini söylemek zor olacaktır. Ancak söz konusu teknolojinin hem hali hazırda hem de yakın gelecekte güvenilirlik açısından son derece yeterli bir çalışma alanı sunduğuna da hem fikir olmak gerekir. Güvenilirlik ile ilgili Blockchain’de ilk akla takılan soru kişilerin kendi gizliliği oluyor. Yakın zamanda teknolojinin kullanılması beklenen alanlardan biri olan sağlık sektöründe hasta bilgilerinin tüm hastane yönetimi tarafından izlenebilecek durumda olması doktor ile hasta arasındaki gizliliği olumsuz olarak etkileyebilir. Bu sebeple teknolojinin pratik kullanım sağlayacağı her noktada istenen şartları yerine getiremeyebileceği de düşünülüyor.

Blockchain Teknolojisi

Blockchain Teknolojisi

Blockchain Hangi Yönleriyle Güvenilir Bir Teknoloji?

Blockchain’in eleştiri aldığı yanlarını bir kenara bırakıp güvenilirliğini ortaya koyduğu özelliklerine bakıldığında da pek çok nokta ile karşılaşılabiliyor. Öncelikle blockchain teknolojisi ortaya çıkış amacı olarak siber saldırılara karşı daha dayanıklı bir ortam sunduğu için güvenilir bir sistem olarak tanınıyor. Blockchain sahip olduğu özelliklerle bilgilerin sınırlı bir alanda tutulması, şifreleme sistemi ile bilgilerin korunması gibi alanlarda yüksek performans göstererek yatırımcıların rahatlıkla işlem yapmasına olanak sağlıyor. Bunun yanı sıra yetkisi bulunmayan kişilerin bilgilere erişememesi gibi gizlilik koruyucu önlemleriyle de özellikle sağlık sektörü gibi günlük hayattaki kullanımından farklı olarak yatırım alanında en üstün teknolojilerden biri oluyor.

 

Comments (No)

Leave a Reply