Blockchain Şirketleri 2019’da Hangi Sektörleri Hedefliyor?

2018 yılı blockchain şirketleri için oldukça tecrübe kazandıran bir sene olarak geride bırakıldı. Şirketlerin yaptıkları hatalar sonrasında değeri milyar dolarlarla ifade edilebilecek olan kayıplara uğradığı sistem içerisinde çeşitli sektörlerde söz konusu teknolojinin nasıl kullanılabileceği araştırıldı. 2018 yılında daha çok bireysel geliştirmeler üzerinden ilerlemeyi tercih eden şirketler farklı sektörler üzerinden yapılabilecek yatırım olanaklarını değerlendirmeye büyük oranda almadı. Etkili yatırım stratejilerinin ortaya konmaması da şirketlerin söz konusu teknoloji karşısında yetersiz kalmasına sebep oldu. Kararlı Blockchain savunucularının bile teknolojiyi sorgular hale geldiği 2018 yılı sonuna doğru bu alanda faaliyet göstermek isteyen şirketlerin sayısında artış yaşanırken Blockchain’e olan ilginin de artması söz konusu oldu.

Kripto Paralar Beklenen Yaygınlığa Neden Ulaşamadı?

Devletler Blockchain’i Şirketler için Test Ediyor!

Şirketlerin 2018 yılındaki olumsuz deneyimlere rağmen 2019’a girerken oldukça pozitif değerlendirmelerle kendinden söz edilen Blockchain’le ilgili olarak güvence alabilmesi için devletler tarafından söz konusu teknoloji test edilmeye başlandı. Bugüne kadar Almanya ve İngiltere’nin açık bir şekilde söz konusu testleri yapmaya devam ettikleri biliniyor. Hem şirketlerin hem de bireysel yatırımcıların bu teknoloji ile birlikte güvenlik, kullanım, maliyet gibi alanlarda nelerle karşılaşabileceklerinin tespitini de içeren bu testlerin sonucunda gelecekte bu teknolojinin kullanımı ile daha kolay yaşamlar ortaya çıkarılıp çıkarılmayacağı da kontrol ediliyor. Türkiye’de ise TÜBİTAK tarafından blockchain şirketleri için yapılan çalışmalara ek olarak bireysel pek çok çalışma da başlatıldı.

Blockchain Şirketleri 2019’da Hangi Sektörleri Hedefliyor

Blockchain Şirketleri 2019’da Hangi Sektörleri Hedefliyor

2019 Blockchain’de Hangi Sektörlerin Yılı Olacak?

Sektörel hayatı geliştirmek açısından oldukça etkili bir araç olarak kullanılabilecek olan Blockchain teknolojisinde 2019 yılı içerisinde sağlık ve tarım sektörlerinin ön plana çıkması bekleniyor. Çok sayıda blockchain şirketleri tarafından 2018 yılının sonlarına doğru yaklaşırken kullanılmaya başlanan teknolojilere bakıldığında 2019 yılında bu durumun daha da yaygınlık kazanması bekleniyor. Sağlık alanında veri depolama ve veri kaydetme gibi alanlarda kullanılması beklenen teknolojinin tarım sektöründe de verimlilik raporlarının tutulması alanında etkili olabileceği tahmin edilebiliyor. Aynı şekilde güvenlik ve sigorta firmalarının faaliyet gösterdiği sektörlerde de bu şirketlerin faaliyet sahalarına bağlı olarak söz konusu teknolojiyi kullanması söz konusu olabilecek.

 

Comments (No)

Leave a Reply