Blockchain Hangi Sektörlerde Öne Çıkabilir?

2018 yılında kripto para biriminin altyapısını oluşturan blockchain teknolojisi Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimlerinin yaşadığı değer kayıpları ile kendisine duyulan güvenin azaldığı teknolojilerden biri haline gelmişti. Ancak tüm gelişmelere rağmen kurduğu sistemin gizliliği ve kişisel güvenliğe son derece değer veren bir sistem olması Blockchain’i ilgi gören bir teknoloji olmaya devam ettiriyor. Kripto para sektöründen farklı alanlarda da kullanılan ve ilerleyen zamanlarda daha da kullanılması beklenen söz konusu teknoloji için 2019 yılı farklı sektörlere dağılma konusunda önemli yıllardan biri kabul ediliyordu. Yapılan bir araştırma özellikle otomotiv ve finans sektörlerinin Blockchain’in yükselişi konusunda en ideal sektörler olduğunu ortaya koydu.

Proof of Keys’e Karşı Yatırımcılar Ne Yapmalı?

Blockchain Otomotiv Sektörüne Nasıl Etki Edecek?

Forbes tarafından yapılan bir araştırmanın sonucunda blockchain teknolojisinin otomotiv sektöründe önemli avantajları ortaya çıkarabileceği belirtildi. Otomotiv sektörünün ve Blockchain teknolojisinin uzmanlarını bir araya getiren araştırmanın sonucunda otomotiv sektöründe söz konusu teknolojinin oldukça etkili bir şekilde kullanılabileceği ve yakın zamanda yaygınlık kazanacağı öngörülüyor. Söz konusu verimin ortaya çıkışı noktasında şirketlerin Blockchain sayesinde daha az masraf yaparak, daha verimli çalışarak ve daha hızlı sonuca ulaşarak avantaj kazanacağı belirtilen araştırmada teknolojinin farklı şekillerde kullanılabileceğinden söz ediliyor. Bunlar arasında ilk akla gelenlerden biri de araba yazılımlarının daha verimli hale getirilmesi oluyor.

Blockchain

Blockchain

Finans ve Parça Dağıtımı Alanlarında Blockchain

Forbes araştırmasında gelecekle ilgili blockchain teknolojinin hangi alanlarda daha önemli gelişmeler yaşanacağına dair varılan sonuçlarda söz konusu teknolojinin otomotive ek olarak tedarik, finans ve parça dağıtımı gibi alanlarda da hızla kendini göstermesi bekleniyor. Özellikle parça üretim ve dağıtım sürecinde kullanılması ile birlikte bu sektördeki en önemli sorunların başında gelen sahte ürün kullanımının önüne geçilmesi de sağlanabiliyor. Finans alanında kullanılmasında ise bu alanda yapılan işlemlerin çok daha hızlı bir şekilde ve güvenilir olarak yapılması mümkün hale gelebilecek. Henüz sınırlı bir alanda kullanılıyor olsa da Blockchain teknolojisinin şirketler tarafından cazip hale gelen bir teknoloji olmasının ardından bu alana olan ilginin hızla artacağı da tahmin ediliyor.

 

Comments (No)

Leave a Reply