Bitcoin Yasal Mı?

Bitcoin Yasal Mı?

Yakın zaman içinde kısa sürelerde büyük kazançların elde edilmesini sağlayan Bitcoin pek çok yatırımcının ilgisini çekiyor. Bu piyasaları araştıran kişiler öncelikle Bitcoin’in yasal olup olmadığını öğrenmek istiyor. Herhangi bir işlem sonucunda yaptırıma uğramayacağından emin olmak isteyen kişiler bu konuda bilgi almak istiyor. Bu konuda ilk bilinmesi gereken şey şu ana kadar Türkiye Cumhuriyeti’nde Bitcoin’e yönelik olarak yasal bir düzenleme yapılmamış olması. Bu sebeple bitcoin yasal mı almak, satmak, bulundurmak legal mi diye soranların kendinden emin bir şekilde işlemlerini yapması ve ceza almayacağından emin olması gerekiyor.

Bitcoin Vergilendirmesi Var Mı

Bitcoin Vergilendirmesi Var Mı

Bitcoin Yasal Mı? Bitcoin İşlemleri Vergiye Yansımaz Mı?

Bitcoin alım satımları aracılar üzerinden yapılırken bankasız bir model henüz geliştirilmemiş olduğu için Bitcoin alım satımı yapan herkesin para girdisi ve çıktıları banka hesaplarına yansımaktadır. Büyük miktarlarda alım satım yapan veya sürekli olarak para girdisi ve çıktısı bulunan kişiler bankaların dikkatini çekebilir. Bunun ardından kişilere maliye tarafından bir denetim ve sorgulama uygulanabilir. Ancak bu aşamada bile kişinin bitcoin yasal mı bunun tereddüdüne düşmeden sadece söz konusu girdi ve çıktıların neden kaynaklandığını şeffaf bir şekilde açıklaması yeterli olacaktır. Yasal olmayan bir işlemin sonucu olarak girdiler ve çıktılar meydana gelmediği için buna yönelik bir yaptırımın kişiye uygulanması da söz konusu değildir.

Madencilik Faaliyetleri Yasal Mı?

Bitcoin alanında para alım satımı ve yatırım için Bitcoin bulundurulmasının yanı sıra bir de madencilik yapmanın suç olup olmadığı merak edilmektedir. Tıpkı diğer işlemlerde olduğu gibi bitcoin üretiminin gerçekleştiği madencilik faaliyetleri de hiçbir şekilde suç olarak algılanmamaktadır. Dijital para birimi olarak kullanılan Bitcoin’in kişinin kendi bilgisayarları ve donanımları aracılığıyla üretmesi söz konusu olduğundan yasal olarak sorun çıkarabilecek hiçbir sistemle ilişkilendirilmesi de mümkün değildir. Aynı şekilde bitcoin yasal mı diye sorulduğunda Bitcoin borsaları ve burada yapılan işlemler kast ediliyorsa da bu alanlarla ilgili herhangi bir yasal düzenleme bulunmadığı için kişilerin rahat bir şekilde işlemlerini yapması gerekmektedir. Tüm bu bilgilerden hareketle Bitcoin borsalarına girmek ya da sadece alım yapmak isteyenlerin güvenli bir şekilde istediği işlemleri yapabilmesi mümkün olmaktadır.

Comments (No)

Leave a Reply