Stellar Lumens (XLM) Nedir?

Stellar Lumens (XLM) Nedir

Kripto paralar belirli bir ağ üzerinden işlem yapmanın mümkün olduğu dijital para birimleridir. 2014 yılında bir ekip tarafından geliştirilmiş olan Stellar ağındaki en değerli coin de Stellar Lumens’tir. Kripto para piyasalarının en çok ilgi gören para birimlerinden biri olan Stellar Lumens, Ripple ve Mt Gox gibi önemli firmaların ve borsaların kurucusu Jed McCaleb önderliğinde oluşturulmuştur. Sadece bireysel kullanıcılar ve büyük çaplı yatırımları bulunan yatırımcılar için değil Stellar Lumens aynı zamanda finansal kuruluşlar arasında da ödemelere izin veren bir ağ olarak kullanılmaktadır. Açık kaynak kodlu bir ağ olması sayesinde Stellar Lumens birimleriyle para birimlerinde sınırsız değişimler yapılabilmekte ve çok düşük maliyetlerle finansal servisler kurulabilmektedir.

Stellar Lumens Nedir

Stellar Lumens Nedir

Stellar Lumens Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Açık kaynak kodlu bir protokol olarak kullanılmakta olan Stellar, bu özelliği ile sunucuların daha önde olduğu bir kullanım şekline sahiptir. Sunucuların bir yazılımı aktif hale getirmesinin sonucunda interneti de kullanmaları ile birlikte bir değer değişim ağı meydana gelmektedir. Sunucular tarafından depolanan işlemlere ait kayıtlar defterlerde bulundurulmaktadır. İki taraflı olarak onay alınması protokolünü takiben işlemler 2 ile 4 saniye arasında gerçekleşebilmektedir. Bu noktada Stellar ve Lumens’in iki ayrı şey olduğundan da bahsetmek gerekir. Dijital para biriminin adını da taşıyan Lumens, Stellar ağından ayrı olarak daha güvenli bir şekilde token kullanımı sağlar. Stellar ağındaki işlemlerin Lumens ile ücretlendirilmesi de bu güvenli alışverişi pekiştirir.

Stellar Lumens’in Avantajları

Stellar ağını daha güvenli bir transfer ve işlem merkezi haline getirmek üzere geliştirilen XLM kodlu para birimi öncelikle ucuzluğu ile dikkat çekmektedir. Her hesabın cüzdan bölümünde mutlaka en az 20 Lumens bulundurulması zorunlu tutulduğu için söz konusu ağın her zaman belirli bir akışının olması da sağlanmaktadır. Piyasalarda sıklıkla kullanılan bir birim olduğu için hemen hemen tüm kripto paralarla değişebilmekte ve bu sayede birbirine dönüşmesi mümkün görünmeyen paralar arasında da bağlantı kurulmasını sağlamaktadır. 29 Ekim 2018 itibarıyla Stellar Lumens, 1.3 Türk Lirası ve 0.23 Amerikan Doları seviyesinden işlem görmektedir.

Comments (No)

Leave a Reply