KYC (Know Your Client) Nedir?

İngilizce olarak Know Your Client kelimelerinin baş harfleri ile oluşan kyc müşterini tanı olarak Türkçeye çevrilebilir. Özellikle yatırım danışmanlığı hizmetlerinden yararlanmak. İsteyenler danışmanlık firmaları ile aralarındaki iletişimlerde, finans kuruluşlarında ve kripto para borsalarında bu ibareyle sıklıkla karşılaşıyor.

Danışmanlar için işlevsel bir anlam ifade eden KYC müşteri hakkında detaylı bilgi edinilmesini sağlayan formlar anlamına geliyor. İçerisinde müşterinin yatırımlarına ait bilgilerinden finansal durumuna. Danışmanlık hizmetinden beklediklerinden risk toleranslarına kadar her türlü detay hakkında bilgi edinmek mümkün oluyor. Sadece danışmanlık firmaları için değil aynı zamanda kişilerin kendisi için de büyük kolaylık getiren bu formlar. Sayesinde daha güvenli bir alanda korumalı şekilde kişilere en uygun yatırım stratejilerinin izlenmesi mümkün oluyor.

Müşterilerle firmalar arasındaki ilişkinin sağlıklı bir şekilde yürüyebilmesi için önemli. Bir yere sahip olan kyc formları müşterilerin hesaplarının talimatlarla yönetilmesi gerektiğinde bunun gerçekleşmesini de güvenilir bir şekilde mümkün kılar. Menkul kıymetler yasası içinde belirlenmiş kurallara ya da işlem yapılacak olan piyasanın kurallarına uygun şekilde müşteriler adına firmalar, aracılar işlem yapabilme yetkisini de devreye sokabilirler.

KYC Nedir

KYC Nedir

Kripto Para Borsalarında KYC’nin Rolü

Kripto para borsaları kişilerin kimliklerinin gizli kaldığı, anonim bir sistemle işlem yapmaya fırsat verdiği için pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. İçerisinde kişilerin kimlik bilgilerinden sosyal güvenlik numaralarına. Fotoğraflarından adreslerine kadar her türlü bilginin yer aldığı kyc formları ilk bakışta kripto para borsaları ile çelişkili gibi görünüyor. Oysa KYC formları bu alanda da yoğun şekilde kullanılıyor. Özellikle kripto paralara duyulan ilginin artması ile birlikte söz konusu formlar çek niteliğindeki belgeler olarak borsa içindeki yerini alıyor. Para birimlerini satın alıp bunları kripto paralar haline getirmek için kişilerin güvencesi KYC formları oluyor. Ancak çok sayıda altcoin ve kripto para çeşidi bulunduğu için her bir kripto para borsasının talep edeceği KYC bilgileri de farklılık gösterebiliyor. Bu noktada kişilerin tüm dürüstlükleri ile formu doldururken bunu kendi adlarının kara para aklama. Yolsuzluk, terörizm gibi bir suç niteliğine karışmaması için güvence elde etmek adına yapması gerekiyor.

KYC Formlarının Avantajları

İşletmeler, kişiler, finans sağlayıcıları ve aracılar arasında güvenli bir ilişki kurulmasını mümkün hale getiren kyc formları bu ortamı farklı özelliklerle kurabilmektedir. Kripto para piyasasında dolandırıcı nitelik taşıyan kötü niyetli ICO’lara karşı kişinin korunması KYC formları ile sağlanabilmektedir. Bunun yanı sıra suç eylemlerinin anonimlik çatısı altında fonlanmasını kolay hale getiren kripto para borsalarında bütün bunlardan uzak kalarak hareket etmeyi de mümkün kılmaktadır. KYC formları ile kişilerin tüm yatırımları güvence altına alınırken kripto para borsasından doğabilecek her türlü yasal sorundan, vergi doğuran sonuçlardan ve itibar zedelenmesinden de uzak kalmak mümkün olmaktadır.

Comments (No)

Leave a Reply