Kripto Para Sektöründe Yatırım Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Zaman zaman bazı altcoinler hızlı çıkış dönemlerini deneyimliyor olsa da yatırımcıların bu dönemleri yakalama hedefiyle katılım gösterdiği piyasalardan beklediğini bulamaması söz konusu oluyor. Genellikle arkadaş tavsiyeleri, manipülasyon yazıları, profesyonel olduğunu iddia eden kişilerin analizleri gibi verilerden hareket ederek yapılan hamlelerle ortaya çıkan bu strateji hatalarından sıyrılarak planlı bir kripto para yatırım stratejisi ortaya koymak gerekiyor. Yatırımcıların uzun süre boyunca strateji oluşturmaya odaklanmadan sadece disiplinli bir çalışma ve araştırma ile istediği kazançlara ulaşması da mümkün olabiliyor.

Kripto Para Sektöründe Yatırım Stratejisi Nasıl Oluşturulur

Kripto Para Sektöründe Yatırım Stratejisi Nasıl Oluşturulur

Yatırımcılar Önce Amacını Tanımlamalı!

Kripto para birimlerinin alınıp satıldığı ve piyasa içinde döndüğü bir sektörde çok hareketli değerlenme süreçleri deneyimleniyor. Bu sebeple yatırımcıların kendilerini bu hızlı hareketlenmelerden korumak adına mutlaka belirli bir yatırım anlayışını benimseyerek buna göre hareket etmesi gerekiyor. Bu noktada çok küçük dalgalanmalarla sürekli olarak piyasayı takip ederek kazanç elde etmek isteyen aktif yatırımcı tipiyle uzun vadeli yatırımları düşünen ve mega trendlere eğilim gösteren yatırım tipi arasında bir seçim yapmak gerekiyor. Yatırımcıların kripto para yatırım stratejisi oluşturmada en önemli kriteri sayılacak yatırımcı tipinin belirlenmesinde ise farklı etkenlere bakarak karar verilmesi mümkün olabiliyor.

Yatırım Stratejilerini Belirleyen Etkenler

Kişilerin kripto para yatırım stratejisi oluştururken kendi yatırımcı özelliklerine uygun bir strateji ortaya koyabilmesi için farklı yönlerden sahip oldukları özellikleri iyi bir şekilde tahlil ediyor olması gerekiyor. Burada öncelikle yatırımcıların zaman faktörüne odaklanması gerekiyor. Sürekli olarak kripto para piyasalarını takip etmeye zaman ayırabilen ve kısa vadeli işlem yapmak isteyen bir yatırım stratejisiyle uzun vadeli yatırımları planlayan bir stratejiyi birbirinden bu noktada ayırmak gerekiyor. Zaman kapsamında yatırım stratejisinin nasıl ilerlemesi konusunda bir fikir sahibi olduktan sonra kişilerin yatırım disiplinini sorgulaması gerekiyor. Özellikle piyasanın hızla hareketlendiği zamanlarda panik halinde al sat işlemleri yapılıyor hale gelinmişse bu durumda disiplinsiz bir yönetimden söz etmek mümkün hale geliyor. Bu gibi durumları yaşayan kişilerin bir yatırım danışmanı ile hareket etmesi daha yerinde bir sonuç verebilir.

Kripto para sektörü diğer yatırım alanlarından farklı olarak nispeten yeni bir sektör sayılması ve kendine has pek çok farklı terime ve konsepte sahip olmasıyla fark yaratıyor. Bu nedenle kripto para yatırım stratejisi oluşturulması sırasında mutlaka piyasa hakkında genel bir bilgi sahibi olunması oldukça büyük bir önem kazanıyor. Daha önce borsayla ya da Forex piyasası gibi online platformlar üzerinden yönetilen işlemlerle ilgilenilmiş olsa dahi kripto para sektörünün kendine has dinamikleri karşısında nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini kolaylıkla bulabilmek için bu sektörün iyi şekilde tanındığından emin olmak gerekiyor. Son olarak çok fazla alana ve kişiye yayıldığı için kendini bu alanda deneyimli sanan sözde uzman veya profesyonellerin sözlerine aldırış etmeden piyasa içinde hareket etmek gerekiyor.

Comments (No)

Leave a Reply