Kripto Para Madenciliğini 2019’da Neler Bekliyor?

Yeni yılın girmesiyle birlikte kripto para dünyasında en çok merak edilen konulardan biri kripto para madenciliği faaliyetlerinin 2019 yılında ne yönde seyredeceği oluyor. Kripto para dünyasının bugünkü gerçekleri ile bir değerlendirme yapıldığında güvencesiz olduğu ilk bakışta görülen piyasa GPU madenciliğinin madencilik için verimli bir platform olmadan uzak olmasıyla madencileri zor durumda bırakıyor. Pek çok uzmanın da hem fikir olduğu kripto para madenciliğinin tükenmekte olduğu fikri hakkında Bitcoin değerinin devamlı düşüyor olmasının da bir sorun olduğu belirtildi. Kurumsal olarak madencilik faaliyeti yürüten bazı şirketlerin de madenciliği bırakarak sadece operasyona dair işlemleri yerine getirdiği biliniyor.

Kripto Para Madenciliğini 2019’da Neler Bekliyor

Kripto Para Madenciliğini 2019’da Neler Bekliyor

GPU Madenciliği ASIC Cihazlarla Sona Erdi!

Artık geleceği olmadığı kesin gibi görülen GPU madenciliği üzerine bir değerlendirme yapıldığında bu tip madenciliğin ASIC cihazlar sebebiyle etkisini yitirdiği herkes tarafından kabul ediliyor. Özellikle ASIC tesisi kurarak buralara yatırım yapmanın çok büyük çaplı projeler olması sebebiyle var olan ASIC platformlarının kripto para madenciliği alanına çoktan hakim olduğu da görülebiliyor. Bitcoin değerinin çökmesi ile birlikte madencilerin kazandığı Bitcoin miktarlarının azalması spekülatörlerle madenciler arasındaki mücadelede de madencileri dezavantajlı bir durumda bırakıyor. Madencilik faaliyetleri konusundaki cihazlara dayalı olumlu gelişmelerden biri de oldukça güçlü bir altyapı isteyen madencilik tesislerinin ilerleyen zamanlarda ülkeler tarafından yürütülmesi olacak. Ancak bu da merkezi bir yapıyı beraberinde getirebilir.

Karlar Düşse de Madencilik Artacak!

Hem 2019 özelinde hem de madencilik faaliyetlerinin bundan sonraki seyrinde uzman ve analistlerin görüş birliğine vardığı noktalardan biri kripto para madenciliği üzerinden elde edilen karların düşecek olmasına rağmen madencilik faaliyetlerinin artışının görüleceği oluyor. Özellikle kripto madenciliği alanında faaliyet gösteren şirketlerin genellikle enerji alanında faaliyet gösteren büyük firmalar olması bu konuda güven veriyor. Uzmanlar madencilik faaliyetlerinin karlı olduğu şirketlere yakın yerlerde madencilik faaliyetlerinin artmasını bekliyor. Bu durum madencilik şirketlerini çevrelerini teşvik etmesi için de bir strateji olarak kullanılabilir. Genel bir bakış atıldığında karlar konusunda istenen rakamlara ulaşılamamış olunsa da 2019’da büyüyen bir madencilik alanı bekleniyor.

 

Comments (No)

Leave a Reply