ICO (Initial Coin Offering) Nedir?

ICO (Initial Coin Offering) Nedir?

Kripto para sektörü günden güne gelişirken kendi içinde kullandığı teknolojileri de başka boyutlara çıkarıyor. Yeni ürünler ve yatırım yöntemleri bulma noktasında geliştirilmeye oldukça müsait olan kripto para sektöründe son zamanlarda adını duyuran sistemlerden biri de ico oldu. Initial Public Offering kelimelerinin baş harflerinden oluşan bu sistem Türkçeye halka ilk arz şeklinde çevrilebiliyor. İlk Dijital Para Arzı gibi isimlerle de adlandırıldığı görülüyor. Kripto para alanındaki gelişmelere kıyasla yeni sayılabilecek bir konsept olan ICO bugün geldiği noktada Blockchain teknolojisiyle dirsek temasını sürdürerek ilerlemesine devam ediyor.

Initial Coin Offering Nedir

Initial Coin Offering Nedir

ICO’lar Hangi Amaçla Kullanılıyor?

Kripto para sektörünün başlangıcında bulunmayıp sonradan sektöre dahil olan tüm ürünler, uygulamalar ve sistemler sektör içindeki belirli bir ihtiyacın sonunda gereklilik olarak ortaya çıkıyor. Bu açıdan değerlendirildiğinde ico yatırımcılar için bulunmaz bir fırsat olarak görülüyor. Tıpkı reel hayatta olduğu gibi iyi bir girişim ya da iş fikrine sahip olup da bunu besleyecek yeterli desteği ve kaynağı elinde bulamayanların yatırımcı ya da sponsor araması gibi ICO da yatırımcılarla kripto para sektörüne girmek, bu alanda yer edinmek isteyenler arasında fonlama tarzı bir ilişki kuruyor. Ürünün kripto para birimleri olduğu piyasanın da kripto para piyasaları olduğu düşünüldüğünde ICO yatırımcılarla bu alana girmek isteyen yeni kullanıcılar arasında bağlantı kurulmasını mümkün hale getiriyor.

Avantajları ve Dezavantajlarıyla ICO’lar

Öncelikle hızla yükselen bir sistem olan ico incelendiğinde avantajlarıyla bu hızlı yükselişin neden gerçekleştiğini ortaya koymak gerekiyor. ICO her şeyden önce tamamen kullanıcıların desteği ile faaliyete geçen bir sistem olduğu için sistemin kullanıcı sayıları ile ilgili bir sorun yaşaması söz konusu olmuyor. Bununla birlikte iyi bir iş fikrine, yatırım planına veya ekibe sahip olup da bütçe konusunda problem yaşayan kişilerin de yatırımcılarla birlikte ele alındığında iki taraflı olarak gelişmesi sağlanabiliyor. Olumsuz özellikleri açısından bakıldığında ICO ile ilgili söylenebilecek olan tek şey ICO’ların sayısının hızla artması olabilir. Bu durum yatırımcıların ICO’lara olan güvenini azaltıyor. Bununla birlikte SCAM adı verilen dolandırıcı nitelikteki ICO örnekleri de bu sisteme olan güveni azaltabiliyor. Güven konusunda sorun yaşanmayacak platformlar üzerinden güvenle bu sistemi kullanmak oldukça yararlı görünüyor.

Comments (No)

Leave a Reply