Bakkt, Bitcoin Vadeli Sözleşmelerini Detaylandırıldı!

Kripto para piyasaları uzun süredir geliştirilme süreci devam eden bakkt platformunu beklemeye devam ediyor. Piyasada önemli değişiklikler yapması beklenen platform hakkında son açıklama platformun detaylarına ilişkin oldu. Intercontinental Exchange tarafından piyasaya çıkacak olan platformun Bitcoin fiyat keşiflerinde bazı önemli yasal düzenlemeler getirmesi bekleniyor. Bunu gerçekleştirmek için günlük vadeli sözleşmeler sunarak bunlar üzerinden işlem yapma olanağı verecek olan platform farklı bir işleyiş sunacak. Bu işleyiş içerisinde sözleşmeler Bitcoin Dolar paritesi cinsinden işlem görürken tüm bu işlemlerde ICE’ye ait elektronik ticaret platformu kullanılacak. Tüm bu gelişmelere rağmen hala Bakkt’ın yasal olarak onay bekliyor durumda olması tüm bu gelişmeleri askıda tutmaya devam ediyor.

Bakkt

Bakkt

Bakkt Platformu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Son açıklanan detaylarla birlikte Bakkt’ın gelişini bekleyen yatırımcıların beklenmedik sürprizlerle karşılaşmaması için bakkt hakkında açıklanan bilgilere de hakim olması gerekiyor. Son detaylara bakıldığında öncelikle ticari olarak vadeli sözleşmelerin isminin Bakkt BTC (USD) Daily Future olacağı belirtildi. 1 BTC değerinde olacak sözleşmelerde fiyatların iki ondalık basamağa kadar fiyatlandırılması da söz konusu olacak. Fiyat dalgalanmaları halinde her bir sözleşme için 2,5 doların bulunacağı işlemlerde 10 BTC ve üzeri bok hareketleri gerçekleşirse Bitcoin başına da 1c azalma yaşanacak. Üst sınır noktasında günlük işlemler için bir limit koyulmayan platformun işlemlerinde sadece sözleşmenin tarihinde 100 bin lota kadar çıkabilen bir pozisyon limiti bulunacak.

İşlem Süreleri Ne Zamanı Kapsayacak?

Yatırımcılar tarafından en merak edilen konulardan biri olan bakkt platformunun işlem süreleri de son açıklamalar sırasında detaylandırıldı. Yapılan açıklamaya göre işlem sürelerinin 20:00 ile 18:00 saatleri arasında gerçekleşeceği belirtildi. Borsa işleme süreci ise 19:55’ten önce açık hale gelmiş olacak. Günlük yerleşim için belirlenen detayların 16:58 ile 17:00 arasındaki iki dakikalık sürede gerçekleşmesi bekleniyor. Tüm bu saatler Doğu Zamanı (ET) esas alınarak gerçekleşecek. Belirtilen saatlerde gerçekleştirilen vadeli sözleşmeler üzerinden yapılan işlemlerin teslimatlarının denetlenmesi ise Bakkt Warehouse adı verilen bir noktada saklanarak tutulabilecek. Olumsuz bir süreç yaşayan kripto para piyasasının Bakkt ile birlikte tekrar olumlu bir hava kazanması bekleniyor. Bakkt platformu CFTC onayının ardından devreye girecek.

 

Comments (No)

Leave a Reply