Bitcoin Fiyatlarını Artıran Sebepler

Bitcoin Fiyatını Artıran Sebepler

2017 yılının İlkbahar aylarından başlayarak 2018’in ilk dönemlerine kadar hızlı bir yükseliş trendi yakalayan ve sonra 2018’in sonu itibarıyla şimdi bulunduğu aralıktaki raya oturan Bitcoin fiyatları çeşitli sebeplerle değişim gösteriyor. 2018’in başından itibaren belirli bir aralıkta inip yükselmeye devam eden bitcoin fiyatlarını artıran sebepler yatırımcılar tarafından merak ediliyor. Piyasalara ve borsalara hakim olan pek çok yatırımcının hakkında bir fikir sahibi olduğu ya da neden gerçekleştiğini tahmin ettiği fiyat artışları söz konusu Bitcoin olunca kimi zaman değişiklik gösterebiliyor.

Bitcoin Fiyatları

Bitcoin Fiyatları

Bitcoin Fiyatını Artıran Temel Etkenler

Bitcoin fiyatının yükselişine odaklanarak fiyat değişimlerini ele alacağımız bu yazıda gerekçe olarak göstereceğimiz etkenler ters yönlü çalıştığı takdirde fiyatların düşmesine de sebep olabiliyor. Bu noktada bitcoin fiyatlarını artıran sebepler sıralandığında ilk sırada sınırlı sayıda Bitcoin üretilmesini gerekçe göstermek gerekiyor. Sınırlı sayıda olması ve üretimi sırasında daha küçük parçalara bölünerek üretilebilir olması Bitcoin’in değerini korumasını ve hatta yükseltmesini de sağlıyor. Dünyanın pek çok ülkesinde hakkında tartışmalar yapılmaya devam etse de Bitcoin tüm dünya genelinde kabul gören bir para birimi olarak değerine değer katıyor. Son temel etken de ekonominin en temel prensiplerinden olan arz talep döngüsüne dayanıyor. 2018’in başında yaşanan hızlı yükselme ve sonrasında gelen düşüşe bakıldığında da Bitcoin fiyatının tamamen taleplere yönelik bir pozisyon aldığı görülüyor.

Kazanç Getirme Potansiyeli ve İtibar

Pek çok değerlendirme ve yatırımcı görüşü bitcoin fiyatlarını artıran sebepler konusunda listeleme yaparken birkaç önemli noktayı atlıyor. Bunlar arasında ilk dikkat edilmesi gereken nokta Bitcoin’in yarattığı döngü oluyor. Her seferinde daha büyük kitlelere ulaşım sağlayan Bitcoin, yeni kalabalıkların da kendisine eklenmesiyle birlikte daha büyük kitleleri kendine çağırıyor. Bu topluluğun artması sonucunda yeni arz talep değerleri ile Bitcoin değerinin artışı da gerçekleşiyor. Bitcoin’de karlılık oranlarının çoğu zaman çok yüksek oranlar sunuyor olması da Bitcoin değerini artıran unsurlardan oluyor. Ancak bunun için daha çok uzun vadeli yatırımlara odaklanmak gerekiyor.

Son olarak dikkat edilmesi gereken özellik de Bitcoin’in sanal para birimleri içindeki itibarı oluyor. Her biri kendisinin bir türevi olarak değerlendirilebilecek olan altcoinler karşısında Bitcoin tıpkı bilinen para piyasalarında değerini Dolar’a karşı kazanan para birimlerinde olduğu gibi Dolar’a olan benzerliği ile öne çıkıyor. Pek çok altcoini satın almak için önce Bitcoin alma gerekliliği bile Bitcoin değerinin zaman içinde yükselmesini sağlayan unsurlardan oluyor.

Comments (No)

Leave a Reply