Bitcoin Fiyatı Grafiklerindeki Ters Korelasyon Neyi Gösteriyor?

Bitcoin’in ortaya çıkarılmasındaki temel amaçlardan biri herhangi bir değerle ya da varlıkla ilişkilendirilmemiş şekilde kendi değerini kendi içinde bulan bir para birimi ortaya koymaktı. Ancak bugün gelinen noktayı bitcoin fiyatı üzerinden yapılan bazı ilişkilendirmeler Bitcoin’in henüz ilişkisiz bir varlık olamadığını ortaya koyuyor. Grafiklere bakıldığında Bitcoin fiyatının CBOE Volatility Index (VIX) olarak bilinen değer ile ters korelasyona sahip olması son zamanlarda analistlerin dikkatini çekti. Bitcoin’in açıkça piyasadaki korku veya risk potansiyelinden etkilendiğini gösteren bu durum S&P 500’ün 30 günlük ileriye dönük volatilite değerinin ortaya konması açısından da Bitcoin’in çeşitli riskler yarattığını açıkça gösteriyor.

Bitcoin Fiyatı

Bitcoin Fiyatı

VIX ile Fiyat Arası İlişki Nasıl Olmalı?

Normal piyasa koşulları içerisinde S&P 500 ile VIX’in ter korelasyona sahip olması gerekiyor. Bu durum kendini özellikle S&P 500’ün sürekli bir yükseliş eğimi içinde olurken VIX’in düşük olması şeklinde kendini göstermesiyle de ortaya çıkabilir. Herhangi bir merkez tarafından yönetilmediği için Bitcoin için herhangi bir panik veya risk halinin oluşması istenmezken son gelen grafikler bunun tersini gösteriyor. VIX ile bitcoin fiyatı arasında son zamanlarda ortaya çıkan ters korelasyon ilişkisinin seyri endişe yaratıyor. Çünkü VIX değerlerinin en yüksek seviyedeki görüldüğü 2018 yılındaki farklı dönemlerde Bitcoin fiyatının da yüzde 70’e varan düşüşler yaşadığı tespit edildi. Bu hareketlerle Bitcoin güvenli bir varlık olmaktan çok riskli bir varlık olarak değerlendirilior.

Altın ve Bitcoin’in Güven Karşılaştırması

Küresel olarak yatırımlarını yönetmek isteyenler için daha az risk barındıran ve hangi yöne doğru ilerleyeceği tahmin edilebilecek olan varlıklar arasında bitcoin fiyatı ile altın fiyatları arasında bir değerlendirme yapılıyor. Altının VIX ile 2018’in en önemli dönemlerinde pozitif ilişki ortaya koyması altını daha ön plana çıkarıyor. Hem yükselişlerde hem de düşüşlerde VIX ile aynı yönde hareket eden altın, hisse senetlerinin çökme haberleri geldiğinde de yerini koruyordu. Ekonomik durgunluk karşısında da güven veren bir değer olarak kalmaya devam eden altın fiziksel bir değer olarak Bitcoin gibi dijital bir varlığın karşısında daha fazla tercih edilme potansiyelini taşıyor.

 

Comments (No)

Leave a Reply