Bitcoin Analizi! Bitcoin’in Güncel Volatilitesi Neler Gösteriyor?

Kripto para birimlerinin genel özelliklerinden biri merkezi olmayan dijital varlıklar olmaları sebebiyle volatiliteleri yani fiyat oynaklıklarının çok yüksek olması oluyor. Ancak 2018 yılını epey sorunlu geçiren Bitcoin’in son dönemde bitcoin analizi sonuçlarına bakıldığında oynaklığında son iki ayın en düşük seviyelerinin görülmesi Bitcoin’in dengeye oturması noktasında iyi bir işaret olduğunu da gösteriyor. Uzmanlar söz konusu düşük rakamın sürpriz olmadığını Bitcoin’in 2018 yılı Kasım ayının ortalarından itibaren oynaklık konusunda dengelenmeye yakınlaşmaya başladığına dikkat çekiyor. Bu sebeple şaşırtıcı karşılanmayan gelişme volatilite değerinin 40 seviyesine gelmesi ile gerçekleşti. İlgili rakam 2019’un başı itibarıyla 100’e kadar ulaşmıştı.

Bitcoin’in Güncel Volatilitesi Neler Gösteriyor

Bitcoin’in Güncel Volatilitesi Neler Gösteriyor

Bitcoin’in Aralık ve Ocak’taki Volatilite Performansı

14 günlük dalgalanmalardan elde edilen bitcoin analizi verilerine bakıldığında Bitcoin’in yeni yıl içerisinde yakın bir zaman öncesine kadar çok daha stabil bir çizgide ilerlediği görülüyor. Daha önce bin dolardan 20 bin dolara çıkması gibi ani geçişler yaşayan ve bu sebeple volatilitesi oldukça dağınık olan Bitcoin’in yeni yılın başından itibaren sadece 3 bin 500 ile 4 bin dolar arasında bir çizgide seyretmesinin volatilite konusunda olumlu bir performans olarak algılanması anlamına geldiği de ortaya konuyor. Ancak yine de volatilitenin yüksek olması özellikle kripto para alanında deneyimli olan yatırımcılar için karlı bir dönem olarak görüldüğü için piyasanın zaman zaman talep ettiği bir sürece de dönüşebiliyor.

Volatilite Düşüklüğü Piyasayı Nasıl Etkiler?

Fiyat dalgalanmalarının sık olması anlamına gelen volatilite yüksekliği piyasa gözlemcileri ve yatırımcılar tarafından istenen bir durum olabiliyor. Ancak pek çok analist ve uzman Bitcoin’de yaşanabilecek çok ani değişikliklerin kripto para piyasasındaki diğer kripto para birimlerinin dengesini de bozabilecek bir etken olduğunu düşünüyor. Bitcoin’i değişim aracı olarak daha kullanışsız bir noktaya getiren volatilite yüksekliğinin aksine düşük volatilite bitcoin analizi süreçlerini de kolaylaştırıyor. Volatilite düşüklüğünün tecrübe edildiği son rakamların ardından pek çok uzman ve analist ilerleyen dönem için fiyat artışları tahminlerini de oldukça güçlü bir şekilde yapıyor. Yine de spekülasyonlara karşı dikkatli şekilde hareket ederek kullanıcıların yatırımlarını yönetmeye odaklanması gerekiyor.

Comments (No)

Leave a Reply