460 Milyon Bitcoin Adresi Ne Anlama Geliyor?

Kripto para dünyasına yönelik analizleri ile bilinen chainalysis.com sitesi bir süre önce tüm sektörü yakından ilgilendiren bir raporu yayınladı. Raporda özellikle Bitcoin cüzdanlarını kullanan kullanıcıların sayısı ile ilgili bu rakamların ne anlama geldiği ve bu rakamların piyasadaki karşılıklarının ne olacağına dair bazı tartışmalar yapıldı. Genel bir bakış atıldığında 25 milyonu Bitcoin taşıyan özel cüzdanlarla ilişkili, 172 milyonu Bitcoin ağlarına bağlı olmak üzere toplamda 460 milyon sayısı ile açıklanan bitcoin adresleri ile karşılaşıldı. Bu sonuca göre 460 milyonun sadece 172 milyonunun ekonomik anlamda Bitcoin’e ilgi gösterdiği ortaya çıkıyor.

Bitcoin Adresi

Bitcoin Adresi

Bitcoin Adreslerinin Ekonomik Karşılığı Ne?

Raporun vurgu yaptığı en önemli konulardan biri de bitcoin adresleri sayısı olarak açıklanan rakamların kaçının ekonomik bir karşılığı bulunduğu oluyor. Adresler arasında gerçekleşen işlemler üzerine yapılan tahminlere bakıldığında tüm işlemlerin sadece yüzde 20’lik bir kısmının ekonomik olarak bir anlamı olduğu ifade ediliyor. Sayılara dökmek gerekirse Ağustos ve Ekim aylarında 2018 yılı için toplamda 41 milyar dolarlık bir işlemden söz edilirken bu rakamın sadece 9 milyarının gerçek ekonomik değere sahip olması durumu açıkça ortaya koyuyor. Ekonomik karşılığında beklentilerin altında kalan bitcoin adresleri ortaya Bitcoin ile ilgili bir başka gerçeği çıkarıyor. Bitcoin henüz hala gerçek bir şekilde piyasalar tarafından ve kullanıcılar açısından tam anlamıyla benimsendiği söylenemezken bunun gerçekleşmesinin uzun bir zaman alacağı da belirtiliyor.

Bitcoin’in 20 Bin Doları Geçeceği İddia Edildi!

Bitcoin Adresleri Nasıl Daha Anlamlı Olur?

Rapor üzerinden alınan bilgilere göre henüz ekonomik anlamda karşılıklarını başarılı bir şekilde yerine oturtamamış olan Bitcoin adreslerinden hareketle bu adreslerin nasıl anlamlı hale gelebileceği de merak ediliyor. Bu noktada Bitcoin için raporda üç temel faktörün iyileştirilmesine işaret ediliyor. Oynaklık, ölçeklenebilirlik ve ticaret yapacak kişiler tarafından Bitcoin’in benimsenmesi şeklinde sıralanmış olan maddelere uygun bir şekilde bu üç unsurun daha iyi hale getirilmesinin Bitcoin adreslerinin ilerleyen zamanda ekonomik karşılıklarını da verebilen adresler olacağını sağlayacağı belirtiliyor. Tüm bunların gelişmesi için de Bitcoin’in dış faktörler karşısında daha dayanıklı olması adına bir ödeme şekli olarak yaygın bir biçimde kabul edilmesi gerekiyor.

 

Comments (No)

Leave a Reply