Ethereum’da Zincir İçi İşlemler Rekor Kırdı!

Kripto para dünyasına yönelik olarak yaptığı araştırmaları ile bilinen Diar tarafından ethereum özelinde bir çalışma yapıldı. 21 Ocak 2019 tarihinde yayınlanan rapor ile Ethereum için yaptığı çalışmanın sonuçlarını duyuran analiz şirketi Ethereum’un zincir içi yani On-Chain olarak bilinen işlemlerde 2018 yılının Aralık ayında şimdiye kadar ulaştığı en yüksek işlem hacmi seviyesine ulaşarak rekor kırdığını duyurdu. Kripto para birimleri arasında işlem seviyeleri bakımından üçüncü sırada yer alan Ethereum’un rekor seviyede ulaştığı rakamın 115 milyon olduğu da belirtiliyor. Daha önce bu seviyenin üzerine bir kez çıkmış olan Ethereum’un önceki en yüksek noktası DAO hack sebebiyle gerçekleştiği için dikkate alınmıyor.

Ethereum

Ethereum

Zincir İçi İşlemlerin Değeri Düşüyor!

Diar tarafından kamuoyu ile paylaşılan rapor içerisinde işlem sayısı itibarıyla 2018 yılının Ekim ayından bu yana belirli bir istikrar içinde zincir içi işlemlerin yapılmaya devam ettiği de bildirildi. Tüm bu işlemler sırasında ethereum için olumsuz sayılabilecek tek durum zincir içi işlemlerin sayısı artarken bu işlemlerin değerinin azalması oldu. Geride bırakılan 22 ayın en düşük seviyelerinin görüldüğü işlemlerin değerinde 2018 yılı için 815 milyon dolar rakamlarına düşüldü. 2017 yılında işlemleri değeri 1,1 milyar dolar olarak kendini göstermişti. 2018 yılının Ekim ayı ile Ocak ayının kıyaslamasında zincir içi işlemlerde yüzde 97’lik bir düşüşün yaşanması da Ethereum’un fiyatının düşmesi ile doğrudan ilişkilendiriliyor.

Constantinople Yükseltmesi Fiyatlara Nasıl Etki Edecek?

Bir süre önce gerçekleşmesi beklenen ancak çeşitli sebeplerle ertelenen Consantinople yükseltmesinin ethereum fiyatı üzerinde nasıl etki edeceği de merakla bekleniyor. Yükseltme ile birlikte kullanıcıların artık daha düşük işlem ücretleri ile işlem yapabilecek olması Ethereum’u depolama ve saklama gibi işlemler için daha cazip bir kripto para birimi haline getirebilir. Yükseltme gibi dışarıdan gelenetkiler sonrasında ETH akıllı sözleşmelerinin reentrancy saldırısıyla karşılaşmasının bir güvenlik açığı yaratarak akıllı sözleşme üzerinden kripto para hırsızlığına da sebep olabileceğine dikkat çekiliyor. Bu sebeple potansiyel saldırgan niteliği taşıyan kötü niyetli kişilerin sunduğu ETH bakiyeleri ile ilgili verilere de dikkat edilmesi gerekiyor.

 

Comments (No)

Leave a Reply