Kripto Para Borsalarının Çalışma Sistemi Nasıldır?

Kripto Para Borsalarının Çalışma Sistemi Nasıldır?

Yatırımcılar için büyük avantajlar sunan kripto para piyasaları ancak bazı aracı kurumlar ve kripto para borsaları sayesinde kullanılabilir duruma geliyor. Yatırımcıların kripto para satın almak, bu para birimlerinin satış emrini vermek ve tüm yatırımlarını yönetmek için tercih etmiş olduğu borsalar belirli bir çalışma prensibi doğrultusunda faaliyet gösteriyor. Kripto para borsalarının çalışma sistemini merak eden kişiler için hazırlanmış olan bu yazıda Binance, Paribu, BTCTurk gibi pek çok kripto para borsasının ortak olarak kullandığı çalışma sistemine odaklanılıyor. Sistemine hakim olunan kripto para borsaları ile daha rahat bir şekilde yatırımları yönetmek de mümkün hale geliyor.

kripto para borsaları

kripto para borsaları

Hesap Onayı ve Güvenilirlik

Kripto para borsalarının internet üzerinden yönetilen sanal platformlar olduğu dikkate alındığında yatırımcıların ilk olarak güvenilirliği bir ön koşul şeklinde algılayıp hareket etmesi gerekiyor. Zaman zaman çeşitli kripto para borsaları yatırımcılardan hesap açma yani sanal cüzdan oluşturma anında nüfus cüzdanı, pasaport gibi belgelerin örneklerini talep edebiliyor. Sadece kurumsal yapıya sahip güvenilir borsalara verilmesi gereken bu örneklerin neticesinde daha güvenilir bir alanda hareket etmek de mümkün hale geliyor. Çalışma sistemi dahilinde kripto para borsalarının bu belgelerle birlikte güvenliği daha da üst düzeye çıkarması mümkün olabiliyor. Özellikle deneyimler açısından bu durum önem kazanıyor.

Kripto Para Borsalarında Bankaların Rolü

Her ne kadar sanal platformlar üzerinden yönetilen yatırımlar olsa da kripto paralarla ilgili işlemlerin pek çoğu doğrudan bilinen bankacılık sistemi üzerinde de etkili olmaktadır. Bu noktada belirleyici olan şey borsaların belirli bankalarla birlikte çalışmasıdır. Özellikle müşteri potansiyeli bakımından her zaman canlı bir alan olan kripto para borsaları sayesinde bankalar kitlelerini de artırmaya çalışırlar. Bu sebeple kripto para borsalarının hemen hemen hepsi kripto para alımları için belirli banka hesaplarına ödeme yapılmasını talep eder. Banka hesabında duran bu paralar sadece bir yansıma olarak kripto para hesabında sayısal değer şeklinde yatırımcıların karşısına çıkar.

Kripto para borsalarının çalışma sistemindeki bir önemli nokta da kimi devlet kurumlarının bankalardan borsa hesaplarına yatan ödemelerle ilgili döküm talebinde bulunması ve rapor istemesidir. Tüm bu yönleriyle oldukça kapalı olduğu düşünülen kripto para borsaları aslında bilinen yatırım yöntemleri ile dirsek temasına sahip bir şekilde çalışır. Çalışma sistemi son derece güvenli bir şekilde tasarlanmış olsa da ilk kez ortaya çıkmış güvenilirliğini ispatlamamış olan borsalarda hacklenme ihtimali de bulunmaktadır. Bu sebeple kripto para borsalarının çalışma sistemini anlarken borsanın dinamiklerine de hakim olmak gerekir.

Comments (No)

Leave a Reply