2018’de Kripto Parada İşlem Hacmi Rekoru Kırıldı!

Kripto para sektöründe yaşanan gelişmeleri gündemine alarak belirli aralıklarla araştırmalar yapan ve bu araştırmaların sonucunu birer rapor şeklinde yayınlayan Diar yeni bir araştırma sonucunu paylaştı. Araştırmanın sonuçları kripto para sektörünün 2018 yılını kötü geçirdiğine dair herkesin ağız birliği ettiği pek çok konuyu tekrar ele alıp yaygın kanının tam aksine yılın iyi geçtiğini ortaya koyuyor. Yapılan araştırma kripto para borsaları üzerine odaklanan bir araştırma olduğu için rapor sonuçlarının da olumlu çıkması söz konusu oldu. Kripto para dünyasındaki tüm alım satım işlemlerinin toplam ticari hacmine bakılarak yapılan kıyaslamada 2018 yılının 2017’nün üstünde olduğu görüldü.

kripto para borsaları

kripto para borsaları

Ticari Hacimlerde Ne Kadar Yükseliş Yaşandı?

Araştırmanın geleceğe yönelik tahminleri kısmında ticari hacimlerle ilgili olarak 2019 yılına özel öngörülen tahminlerin 2017’ye kıyasla çok daha aşağıda olabileceği ortaya kondu. Ancak 2017’den farklı olarak varlığını sürdüren üzerine yatırım yapılan kripto para birimlerinin sayısının daha fazla olacağı da belirtildi. Diar’dan alınan kripto para borsaları verilerinde örnek olarak Coinbase borsasına bakıldığında ticari hacmin 2017’den 2018’e yüzde 21’lik bir artış yakaladığı görülüyor. Kraken’in yüzde 192 Bitfinex’in ise yüzde 50 gibi yüksek rakamlara ulaştığı ticari hacimler alım satım işlemlerine de yansımış durumda. Coinbase rakamlarına bakıldığında 2017 yılında 83 milyona yaklaşan bir alım satım işlemi değeri görülürken 2018 yılında 95 milyona yaklaşan bir değerle karşılaşılıyor.

Araştırma Madenciler Hakkında Ne Diyor?

Diar tarafından kripto para borsaları üzerine yapılan araştırmanın son basamağında ise Bitcoin’in yıl boyu deneyimlediği etkinliğinin ölçülmesine odaklanılıyor. Madenciler tarafından elde edilen gelirlerin 2018 yılı için 6 milyar dolara yaklaştığı araştırmanın sonuçlarından biri olarak dikkat çekiyor. Sadece Ocak ayı içerisinde 1,2 milyar dolarlık bir gelirin madenciler tarafından elde edilmesi öne çıkıyor. Yıllık olarak yükseliş görülen etkinlik ölçütlerinde aylık bazda düşüşler kendini gösteriyor. Araştırmada aynı zamanda bilinmeyen madencilerin sayısında da Aralık ayında bir artış yaşandığı ortaya konuyor. Daha önce Bitmain’in altında bulunan pek çok madencilik havuzunun yüzde 53 oranında kontrol ettiği madencilik dünyası 2019 yılı itibarıyla yüzde 39’luk hash gücünü koruyarak faaliyetlerine devam edecek.

 

Comments (No)

Leave a Reply