SPK Pump Grupları Hakkında Uyarıda Bulundu!

Denetleme ve düzenleme işlevi sayesinde piyasalarda hem piyasaların etkin bir şekilde işlemesi hem de yatırımcıların korunmasını sağlamak üzere çeşitli önlemler almakta olan Sermaye Piyasası Kurulu kripto para dünyasını yakından ilgilendiren bir duyuru yaptı. Sermaye piyasalarının tamamı için yatırımlar ve her türlü işlemler konusunda söz sahibi bir yetkiye sahip olan SPK’nın bu işlemler üzerinde izin ve yaptırım konusunda her türlü yetkiyi elinde bulundurması söz konusu oluyor. SPK tarafından yapılan duyuruda sektör içinde danışmanlık hizmetleri ile faaliyet gösterdiği bilinen pump grupları konusunda uyarılar yapıldı. Özellikle sosyal medya üzerinden erişim sağlanan pump grupları hakkında sermaye piyasası kurulu yatırımcıların yaşadığı mağduriyetlere dikkat çekti.

sermaye piyasası kurulu

sermaye piyasası kurulu

Sosyal Medyadaki Pump Grupları SPK’dan İzinsiz!

Pump grupları konusunda sermaye piyasası kurulu tarafından yapılan açıklamada Sermaye Piyasası Kurulu’nun resmi Twitter hesabı üzerinden yatırımcılara aktarıldı. Özellikle Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformlarında yer alan çok sayıda pump grubuna dikkat çekilen açıklamada bu platformlarda yer alan hesaplar üzerinden gerçekleştirilen sözde danışmanlık faaliyetlerinin hiçbirinin izne sahip olmadığı da belirtildi. Sermaye Piyasası Kurulu tarafından faaliyet gösterme ve danışmanlık hizmetlerinde bulunma konusunda hiçbir resmi yetkiye sahip olmadıkları belirtilen bu hesaplar hakkında yatırımcıların yaşadığı mağduriyetlerden de bahsedildi. Yatırımcıların belirli alanlara yönlendirilmesi sağlanarak onların manipüle edilmeye çalışıldığı da vurgulandı.

SPK Danışmanlık için Hangi Düzenlemeleri Yapıyor?

Denetleme işlevinin yanı sıra sermaye piyasalarında düzenleyici bir işleve de sahip olan sermaye piyasası kurulu yatırım danışmanlığı alanında faaliyet gösteren firmalar için kapsamlı önlemler de alıyor. Özellikle izinsiz bir şekilde yatırım danışmanlığı yaptığı iddiasında bulunan firmalar için kesin bir cezalandırmanın gerçekleşeceği de belirtiliyor. Yatırımcıların doğrudan mağdur edilmesini sağlamak üzere kurulmuş olan platformlarla sıklıkla karşılaşabileceği ihtimaline de dikkat çekilerek bu noktada gerekli hukuki süreçlerin de yürütüleceği vurgulanıyor. Bu nitelikleri taşıyan ve her türlü sosyal medya platformu ya da çeşitli iletişim ile haberleşme kanalları vasıtasıyla yatırımcılarla buluşan tüm ortamlar ve hesaplar hakkında yatırımcıların dikkatli olması gerektiği Sermaye Piyasası Kurulu tarafından tekrar belirtiliyor.

 

Comments (No)

Leave a Reply