Hard Fork İşlemi Nedir?

Kripto paralarla işlem yapan kişilerin karşılaştığı terimlerden biri olan hard fork geçersiz şekilde tanımlanmış olan blokların ya da sıralı işlemlerin geçerli hale getirilmesini sağlayan değişikliğin adı olmaktadır. Zaman zaman hardfork şeklinde birlikte de adı anılmakta olan bu işlemlerin gerçekleşmesi için protokol yazılımlarında tüm kullanıcıların en güncel sürümde bulunması beklenmektedir. Zaten hardfork’un temelde bir bloğun önceki sürümünden tamamen ayrılması anlamını taşıması söz konusu olduğu için kullanıcıların yükseltilmiş bloklarda devam etmesi gerçekleşmektedir. Ancak bu işlemler sırasında güncelleşmemiş olan bloklar kaybolmamakta aynı şekilde ilerlemesine devam etmektedir. Bu durum beraberinde eski zincir bloğunda kalmış olan kişilerin bu durumun farkına vararak çok daha hızlı bir biçimde yeni sürüme geçmelerinin önünü açar.

Hard Fork İşlemi Nedir

Hard Fork İşlemi Nedir

Hard Fork Neden Kullanılır?

Yazılımlar aracılığıyla işlemlerin yapıldığı kripto para sektöründe hard fork işlemi hemen hemen her zaman eski sürümlerde yer alan hataların ortadan kaldırılması ve özellikle güvenlik açığı oluşturan hallerin önüne geçilmesi için kullanılmaktadır. Eski sürümdeki sorunların bu şekilde çözülmesi sağlanırken aynı zamanda sürüme yeni işlevler eklenmesi mümkün hale getirilirken işlemlerin tersine çevrilmesinde de hard fork’un kullanılması söz konusu olmaktadır. Bir noktadan sonra güncellenmesinin ardından yeni bloka geçiş yapan zincirler birbirinin devamı şeklinde artık tamamı güncellenmiş olan ve yeni kurallara uyması beklenen zincir üzerinden yoluna devam eder.

Soft Fork Nedir?

Piyasalarda fiyatlar üzerinde değişiklikler yapabilme etkisi sebebiyle kullanılmakta olan bir işlem olan  hard fork işleminden farklı olarak bir de soft fork olarak adlandırılan bir işlem bulunmaktadır. Yumuşak çatallaşma, yumuşak ayrım veya uyumlu ayrışım gibi isimlerle de kullanılmakta olan bu işlemde eski kurallarla oluşturulmuş olan bloklar aynı haliyle yeni kurallarla birlikte de kullanılmaya devam eder hale gelir. Bu sırada ikinci bir zincir oluşmadan tek bir zincirde devam edilmesi durumu gerçekleşirken paraların yeni gelen kurallara göre el değiştirmesi de söz konusu olabilmektedir. Bu işlemleri yapmakta olan kalabalığın çoğunun yeni bir ayrıma geçmesi durumunda fork olarak adlandırılan işlem tam anlamıyla gerçekleşmiş olur. Hard forkta kalabalığın ikiye bölünmesi riski daha tehlikeli olduğundan iyi karar verilerek bu işlemlerin yapılması gerekmektedir.

Comments (No)

Leave a Reply