Yeni Projelerle Ethereum Sarsılabilir!

Bir süredir ethereum hakkında yaşanan gelişmeler ve bu kripto para birimi için yapılan geliştirmeler Ethereum’la ilgili olumsuz bir sürece yaklaşıldığına işaret ediyor. Bunu güçlendiren son açıklamalardan biri önemli kripto para fonlarından biri olan Multicoin Capital’in kurucu ortaklarından Kyle Samani’den geldi. Ethereum hakimiyetinin zedelenebileceğine dair uyarılarda bulunan Samani bunu gerçekleşmesinde Dfinity ve Cosmos gibi projelerle bu durumun yaşanacağına dair vurgu yaptı. Ethereum’un önemini kaybetmesi durumu dApp olarak merkeziyetsiz uygulamalarda ve akıllı sözleşmelerde kendini gösterecek. Açıklamalarda Ethereum’un sahip olduğu gücü 2020’ye kadar devam ettirebileceği de belirtilirken ICO’ların basılmasında baskın Blockchain ağı olmasının önemini korumaya devam edeceği de söyleniyor.

Ethereum

Ethereum

Projelerin Çıkışlarında Gecikmeler Yaşadı!

Ethereum’la büyük oranda benzerlik taşıyan finansmanı oldukça iyi şekilde yapılmış birçok projenin bulunuyor olmasının kripto para dünyasında ve yatırım pazarında çok daha dengeli bir geleceği beraberinde getirebileceğine de işaret ediliyor. Bu noktada ethereum ile mücadele girmesi söz konusu olabilecek projelerin önemi daha da gün yüzüne çıkıyor. Bunlardan Dfinity özel token satışı sonrasında 100 milyar dolar toplamış ve 200 milyon dolarlık bir desteğin de sahibi olmuştu. Ancak Dfinity için 2018 Aralık ayında yapılan projenin ertelenmesi duyurusu beklentileri askıya aldı. Gecikmenin sebebi olarak projenin yazılımının farklı sürümlerinin yayınlanmasının çeşitli zaman dilimlerine yayılmasına dikkat çekildi. Beta sürümü desteklerken tam sürümün yavaşlamasına sebep olacağının düşünülmesinin ertelemenin temel gerekçesi olduğu da belirtiliyor.

Blok Zincirleri İşbirliğiyle Değişim Yaşanabilir!

Samani tarafından yapılan açıklamalarda dikkat çekilen bir başka konu da blok zincirlerinin işbirliği oldu. Cosmos projesi ön plana çıkarılarak belirtilen hususta projenin farklı blok zincirlerinin birbirleriyle olan etkileşimlerine yol açacağı, buna yönelik çözümlerin geliştirileceği de belirtiliyor. Daha önce analistler tarafından da dile getirilen bir durum olan birlikte çalışabilecek blok zincirlerinin meydana getirilmesi, ilerleyen zamanlarda kripto para sisteminin ekosistemini büyük çaplı olarak değiştirebilecek şekilde kendini gösterebilir. Hard fork sürecine yaklaşan ethereum biriminin geleceği açısından da önemli bir gelişme olan Cosmos projesi blok zincirlerinin merkeziyetsiz bir ağ haline gelmesini hedefliyor.

 

Comments (No)

Leave a Reply