SEC Kripto Para Sektörü Hakkında Açıklama Yaptı!

Kripto para sektöründeki gelişmeleri yakından etkileyen kararlar almasıyla bilinen ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu kısa adıyla SEC 2019 yılına özel olarak nasıl gelişmeler yaşanacağına dair bir değerlendirmesini paylaştı. SEC’in açıklaması daha çok kripto para sektörü içerisinde komisyonun nelere odaklanacağına dair oldu. Bu konular arasında en öne çıkan konu yatırımcıların korunmasına yönelik çalışmalar olacak. Bu noktada SEC yaptığı açıklamada kendisine bağlı olarak faaliyet gösteren Uyumluluk Denetleme ve İnceleme Bürosu tarafından denetimlerin gerçekleştirilmesini sağlayacak. Bu denetimlerde ana amacın varlık sınıfında bulunan bireysel yatırımcıların korunması olduğu da açıklamada açık bir şekilde dile getirildi.

Kripto Para Sektörü

Kripto Para Sektörü

Piyasa Katılımcıları Katı İncelemelere Maruz Kalabilir!

SEC tarafından bireysel yatırımcıların varlıklarının korunmasına dair kripto para sektörü için sıklığı ve yoğunluğu artırılacak önlemler sonucunda dijital varlık alanında faaliyet gösteren piyasa katılımcılarının kısa bir zaman sonra yüksek düzeyde incelemelere maruz kalması söz konusu hale gelebilir. Özellikle ürün satışı yapan, ticaret faaliyetlerini yürüten ve kontrol eden piyasa katılımcılarının bu noktada tespit edilmesi ve değerlendirilmesi de gerçekleştirilecek. Yapılacak olan araştırmalarda dijital varlıklarla ilgili olarak SEC tarafından bu varlıklarla ilgili portföy yönetimi, varlıkların ve fonların güvenliği, uyumluluk, fiyatlandırmalar ve alım satım ile ilgili konularda incelemeler gerçekleştirilecek.

SEC Kripto Para Sektörünü Engelliyor Mu?

Pek çok yatırımcı ve analist SEC düzenlemeleri ile birlikte kripto para sektörü konusunda yaşanan gelişmelerin önüne set çekildiğini iddia ediyor. Bu noktada ilgili eleştirilerin artmaya başladığı bugünlerde SEC’in eleştirilere karşı bir tepki verip vermeyeceği de merakla bekleniyor. SEC’in eleştirilmesindeki en temel sebeplerden biri de SEC düzenlemelerinin kripto para sektöründe son zamanlarda pek çok yatırımcının kurtuluş reçetesi olarak görülmekte olan ICO’lar üzerinde baskıların yaşanması oluyor. Bunun yanı sıra geçtiğimiz yıl içerisinde Bitcoin EFT başvurularının da reddi kararını veren SEC’in kripto para sektöründen güven oyu alması da mümkün görünmüyor. SEC tarafından ortaya konan yasal düzenlemelere uyum sağlamanın kripto para sektöründeki yatırımcılar için hem zaman alan hem de maliyetli bir yükümlülük olduğuna da dikkat çekiliyor.

 

Comments (No)

Leave a Reply