Satış Baskısı Bitcoin’i Dibe Vurdurdu!

Son zamanlarda düşüş trendine girmesiyle yatırımcıları aktif pozisyona geçiren Bitcoin kuru 15 Aralık 2018 günü sabah saatlerinde uzun zamandır görülmeyen dip noktalarına düştü. Son 15 aylık periyot içerisinde kur değerlendirilmesi yapıldığında Bitcoin’in bu tarih itibarıyla geldiği noktanın 15 ayın en düşük seviyesi olduğu belirtiliyor. Sermaye bakımından değerlendirildiğinde piyasası en büyük dijital para birimi olan Bitcoin’in yaşadığı düşüşün karşılaştığı son dalgalanmalar kripto para biriminin dirençlere kadar vereceği tepkiyle yukarı yönlü olarak ilerleyebileceğini işaret ediyordu. Bu yorumların yapılmasındaki en büyük payın ise son bir aylık süre içerisinde yüzde 50’ye yaklaşan bir fiyat düşüşü deneyimleyen RSI değerinin satıcıların tükendiğini işaret etmesine ait olduğu belirtiliyordu.

Güncel Bitcoin Grafik Değerlendirmeleri Ne Söylüyor?

Geçtiğimiz haftanın başından itibaren mum grafiklerde pazarlık avının gerçekleşeceğine dair bazı işaretler bulunmuştu. Bu durum hayata geçecek olsa bile kısa vadeli olarak tersine dönmüş bir boğa ile yükseliş beklentileri sona erdi. Özellikle 14 Aralık’ta ABD borsa saatlerinde yaşanan gelişmeler Bitcoin kuru değerinin bir süredir arasında gezdiği aralıktan çıkmasına da sebep oldu. Yoğun satışlar için gerekli şartlar oluşmasına rağmen fiyatların artmasına yönelik başarısızlığı konusunda kendini ispatlamış olan Bitcoin’in bu noktadan sonra düşüş trendini kırmasının çok zor olduğu da belirtiliyor. 4 saatlik grafiklere bakıldığında klasik bir ayı piyasası görüldüğünün altını çizen uzmanlar Bitcoin için 3 bin dolarlık psikolojik bir seviyeyi işaret ediyor.

Bitcoin Kurunun Son Görünümü Nasıl?

Günlük grafikler üzerinden bir değerlendirme yapıldığında Bitcoin kuru aşağı doğru eğimli 10 günlük üstel hareketli ortalama doğrultusunda tahmin edilenin çok altında kalan fiyat değerlendirmeleri ile grafik alıyor. Kasım ayının sonlarında Bitcoin’in EMA engelini aşarak yukarıda kapanmamayı da başaramadığı dikkate alınırsa benzer bir senaryonun daha şiddetli şekilde bu ayda da görülebileceği tahmin ediliyor. Günlük değerlendirmelerle birlikte haftalık değişimlere de bakıldığında yaşanan fiyat hareketleri, piyasanın göstergeye çok az önem verdiği gerçeğini de ortaya çıkarıyor. Ancak 3 bin 465 dolar ile kendini gösteren 10 günlük EMA üstünde yaşanacak olası bir UTC kapanışı ile kısa vadeli bir yükseliş eğiliminin görülebileceği ihtimali de kuvvetli görünüyor.

Comments (No)

Leave a Reply