Proof of Keys’e Karşı Yatırımcılar Ne Yapmalı?

Bitcoin Genesis bloğu 10. yılına girerken çok kısa bir zaman içinde proof of keys adıyla bilinen Türkçeye çevrildiğinde Anahtarların Kanıtı olarak adlandırılabilecek etkinlik düzenlenecek. Bir tür test olarak ortaya çıkan bu etkinliğin rapor sonuçlarının paylaşılması ile birlikte piyasalarda çeşitli hareketlilikler yaşanması bekleniyor. Özellikle kripto para birimi borsalarının likidite değerlerine ilişkin varılan sonuçlar merakla bekleniyor. Kimi platformlar bu sonuçların herhangi bir anlamı olmadığını söylese de piyasadaki yaygın görüş yıllık olarak elde edilen bu değerlerin belirli anlamlar içerdiği oluyor. Kripto para borsalarından veya yatırımcıların kendi cüzdanlarından kripto para birimlerini çıkarmalarının teşvik edildiği bu etkinlikte nasıl hamleler yapılması gerektiği herkes tarafından merak ediliyor.

Proof of Keys

Proof of Keys

Kripto Para Birimleri Neden Çıkarılıyor?

Kripto para birimlerinin tutulduğu cüzdanlardan ya da borsalardan kripto para birimlerinin çıkartılmasındaki temel sebep teorik bazı temeller taşıyor. Kripto para birimi borsalarında tüm müşterilerin cüzdan değerlerini alabilmesi için belirli oranda kripto para birimini söz konusu platformlarda tutması gerekli sayıldığı için bu türden bir talepte bulunuluyor. Ancak söz konusu teorinin her zaman geçerli olmadığı ve yakın zamanda gerçekleşen Mt Gox Borsası örneğinde de olduğu gibi beklentilerin çok üstünde bir değişim yaşanmasına sebep olduğu da görülebiliyor. Bu yüzden proof of keys etkinliğinin gerçekleşeceği 3 Ocak 2019 tarihi itibarıyla ShapeShift.io bu etkinliğe katılmak isteyen kişiler için çeşitli kaynaklar sundu.

Blockchain Teknolojisi Güvenilir Bir Teknoloji Mi?

Kripto Para Platformları Ne Tür Önlemler Aldı?

ShapeShift.io’nun yatırımcıları bilgilendirmek adına proof of keys etkinliğinin sebeplerini ve sonuçlarını açık bir şekilde yatırımcılarla paylaşıyor. Bunun yanı sıra etkinliğe katılmak isteyenlere özel kaynaklar sunan platform yüksek risk taşıyacak fonlar için güvenli bir liman olma özelliğini de taşıyor. Bunun yanı sıra HitBTC Borsası kullanıcılarından paralarını geri çekmelerinin engellenmesine yöneik bir karar alındığı da belirtiliyor. Söz konusu etkinliğe katılım gösteren göstermeyen herkesi etkileyen gelişmelerin piyasayı olgunlaştıran sonuçlara ulaşması halinde daha güvenli yatırım alanlarının ortaya çıkması söz konusu olabilecek. Etkinlik sonrasında Bitcoin’in kripto para borsaları olmadan varlığını sürdürebilecek tamamen merkeziyetsiz bir ortam haline gelmesi fikri de güçlenebilir.

 

Comments (No)

Leave a Reply