Özel Anahtar (Private Key) Değerleri Nedir?

Bitcoin ile işlem yapan ya da yapmayı planlayan kişilerin sıklıkla karşılaştığı kavramlardan biri de bitcoin private key olmaktadır. Özel anahtar veya özel anahtar değeri gibi isimlerle de adlandırılmakta olan bu değerler Bitcoin sistemi içinde koruyucu özellikte bir araç olurken aynı zamanda sistemin güvenilir şekilde çalışmasında etkin rol oynayan bir araç olmaktadır. Bitcoin’in bütünleyici bir etmeni olarak değerlendirilebilecek olan bu anahtar değerleri Bitcoin’in esasen bir mesajlaşma sistemi olan altyapısına destek vermektedir. Para transferleri olarak gerçekleşen mesajlaşmalar özel anahtar değerlerinin doğrulamaları sonucunda tanımlanmakta ve ağ güvenliğinin kusursuz olmasında etkili olmaktadır.

Private Key nedir

Private Key nedir

Özel Anahtar Değeri Nasıl Saklanır?

Kişilerin kendilerine ya da işlemin kendisine ait olan bitcoin private key değerleri işlem sırasında kullanılacak olan bir sayıyı karşılamaktadır. 1 ile 1077 sayıları arasındaki bir sayı olan bu değer sayı aralığının az olması itibarıyla ilk bakışta yetersiz gibi görünse de aynı anda sayısı binlerle ifade edilebilen işlem yapıldığı dikkate alınırsa pratik sağlayan güvenli bir yöntem sunmaktadır. Sınırlı bir aralıkta bulunuyor gibi görünse de özel anahtar değerlerinin basamak sayısının çok fazla olması sebebiyle piyasalarda Wallet Import Format yani WIF kısa adıyla bilinen bir format geliştirilerek bunlar üzerinden işlem yapılır hale gelmiştir. Bu format sayesinde söz konusu değerlerin kullanılmak üzere saklanması da oldukça kolay olmaktadır.

Özel Anahtar Değerlerinin Özellikleri

Bitcoin ve altcoinlerle yapılan işlemlerde cüzdanlarda gerçekleştirilen faaliyetlerin tamamlanması için gerekli olan bitcoin private key kullanımı aynı zamanda yazının başında ifade edilen mesajlaşma sisteminde bir tür imza niteliği taşımaktadır. Matematiksel olarak sistemin kendisi tarafından üretilen bu imza sayesinde karşılıklı al sat işlemlerinin güvenliği de çok yüksek bir oranla korunmuş olur. Bu yüksek güvenlik düzeyi aynı zamanda beraberinde çok olumsuz bir sonucu da getirebilir. Özel anahtar değerlerinin bilinmesi sonucunda kişilerin kendi cüzdanı ile ilgili her türlü işlemi yapması söz konusu olduğu için bu değerlerin çalınması halinde Bitcoinlerin çalınması gibi sonuçlarla karşılaşılabilir. Bu sebeple özel anahtar değerlerinin daha iyi korunmasını sağlayan programların kullanılması gibi önlemlerin alınmasına dikkat etmek gerekmektedir.

Comments (No)

Leave a Reply