Kripto Paralar Beklenen Yaygınlığa Neden Ulaşamadı?

Kripto para piyasaları etkin bir şekilde pek çok bireysel yatırımcı tarafından kullanılıyor ve gelecekte kurumsal yatırımcılarla birlikte hızlı bir yükseliş gerçekleştirmesi bekleniyor olsa da hala istenilen popülerliğe ulaşabilmiş değil. Bu konuda uzmanlar ve analistler çeşitli sebepler ortaya atıyor. Öncelikle kripto paralar ortaya çıkış itibarıyla çok daha kolay bir ödeme yöntemi olmak üzere geliştirilmiş ve bu kullanıma uygun olacak bir yapıda piyasadaki yerlerini almıştı. Ancak zaman içinde volatilitelerin yüksek olması sebebiyle kişilerin kripto paraları sadece bir yatırım aracı olarak değerlendirmesi kripto paraların istenilen yaygınlığa ulaşamamasındaki temel sebeplerden biri oldu. Bu durumun ortaya çıkmasında hükümetlerin kripto paraların alışverişlerde kullanılmasına yönelik engellemelerinin etkili olduğu biliniyor.

Japonya’da Rekor Kripto Para Borsası Başvurusu Geldi!

Kripto Paraların Önündeki Vergi Engeli!

Bireysel kullanıcılar için çok önemli seviyelere ulaşmıyor olsa da mağazaların, şirketlerin ve online ödeme merkezlerinin kripto paralar hakkındaki görüşleri değerlendirildiğinde vergi meselesi gün yüzüne çıkıyor. Pek çok ülkede yasal olarak bir vergi alınmıyor olması kripto paraların üzerinden vergi kaçırma işlemlerinin daha kolay gerçekleşmesini sağlayabileceği endişesi sebebiyle kripto paraların tercih edilmemesi şeklinde bir durum ortaya çıkabiliyor. Kripto para ile ödeme kabul eden yerler için standart vergi tarifeleri belirlemiş olan ülkelerde de işyeri sahiplerinin zaman içerisinde yüksek vergi oranları karşısında bu ödeme yöntemini terk ettiği de görüldü.

Kripto Paralar Beklenen Yaygınlığa Neden Ulaşamadı

Kripto Paralar Beklenen Yaygınlığa Neden Ulaşamadı

Kripto Paralarda Kayıt Tereddüdü!

Her ne kadar merkezi olmayan ve anonim olmanın takdir edildiği bir alan olsa da kripto paralar ile yapılan işlemlerin tamamında belirli bir sistem dahilinde işlemlere dair bilgiler tutulabiliyor. Ancak söz konusu bilgiler içerisinde mail, adres, isim ve benzer bilgilerin yer almıyor olması özellikle işletmeler için büyük sorun teşkil ediyor. Alım ve satım yapılan işlemler sonrasında ödemelerin ne şekilde kimlerle gerçekleştiğini ortaya koymada daha şeffaf bir şekilde çalışmayı tercih eden pek çok firma bu yöntemi terk ederek geleneksel ödeme alımlarını yapmaya dönüyor. Kimi araçlar sayesinde bu durum çözülebilirken söz konusu tekniklerin yaygınlık kazanmamış olması kripto paraların yaygın bir şekilde kullanılmasının önündeki bir engel olarak da görülmesine sebep oluyor.

 

 

Comments (No)

Leave a Reply