Kripto Para Piyasalarında Bollinger Bantları Nasıl Kullanılır?

Borsa işlemlerinde yatırım yapılan araçların ne yönde seyir edeceği konusunda işaret veren teknik analizler son derece önemlidir. Özellikle kripto para işlemlerinin yaygınlaşması ile birlikte bu alanda yatırım yapacak kişiler için teknik analizler ve farklı analiz yöntemleri daha büyük bir öneme sahip olmuştur. Teknik analizler sırasında yatırımcıların dikkatle incelemesi gereken birkaç göstergeden biri de bollinger bantları olmaktadır. En çok kullanılan finansal işlem araçlarından biri olan bu göstergeler özellikle volatilitenin daha iyi yorumlanması açısından oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Borsalarda ortaya çıkmış olmasına rağmen kripto para hareketlerinin izlenmesinde de benzer durumlarla karşılaşıldığı için göstergeler kripto para piyasalarında da kullanılmaktadır.

Bollinger Bantları

Bollinger Bantları

Bollinger Bantları Ne İşe Yarar?

Kripto para birimlerinin anlık fiyatlandırmaları sonucunda sahip oldukları değerlerin belirli oranda altında ve üstünde bulunan çizgilerle ortaya çıkmış olan kanallar bollinger bantları olarak adlandırılmaktadır. İç ve dış olmak üzere iki hattan oluşan bantta iç çizgiler ortalama bir değeri göstermekte ve orta hat olarak bilinmektedir. Bu genellikle kripto para biriminin son 20 gün içinde sahip olduğu fiyatın ortalaması olmaktadır. Dış hatlar ise fiyatların aşağı ya da yukarı seyredebileceği ihtimalleri göz önüne alarak fiyatın ulaşabileceği noktaları tahmin etmektedir. Teknik olarak standart sapma olarak da adlandırılabilir.

Bandın yorumlanması sırasında yatırımcıların bilmesi gereken en temel bilgi bandın alt ucunun daha aşağıya gitmesi para biriminin zayıflığı anlamına gelirken bandın üst bölümüne doğru bir hareketin yaşanması da para biriminin güçlü olduğu anlamına gelmesidir. Volatilitenin çok az yaşandığı sabit bir ilerlemenin görüldüğü zamanlarda Bollinger bantları daralan bir trend içine girmektedir. Tam tersi şekilde oynaklık arttıkça da bandın genişlemesi söz konusu olmaktadır. Bu sebeple trendlerin ortaya çıkmadan önce yatırımcılar karar almada bu bantlardan bilgi alarak hamlelerini yapabilir.

Kripto Paralarda Bollinger Bantlarının Yeri

Fiyat hareketliliklerinin deneyimleyebileceği ihtimalleri göz önüne alarak uç sınırlarda tahminler yapan bollinger bantları volatilitenin oldukça yüksek olduğu kripto para birimler için en kullanışlı göstergelerden biri olmaktadır. Sıklıkla karşılaşılan durumlardan bahsetmek gerekirse fiyatların bantların dışına taştığı zamanlar yatırımcılar için en iyi uyarıların alınabileceği zamanlar olmaktadır. Üst sınırın dışına çıkıldığında söz konusu kripto paranın aşırı alımının yapıldığı ve ilerleyen zamanlarda bunun normale dönebileceği tahmin edilmelidir. Bu aşama özellikle satış yapmak için iyi bir dönem olarak adlandırılmaktadır. Alt sınırın ihlalinde ise kripto paranın aşırı satılmış olduğu durumu açıkça ortaya çıktığı için söz konusu birimi satın almada iyi bir göstergeye sahip olunduğu düşünülmelidir.

Kısa vadeli olarak kripto para piyasaların işlem yapan kişiler için uygulanabilirliği son derece yüksek olan bollinger bantları uzun ve orta vadeli işlem yapmayı düşünen kişilerin kararlılıklarının artmasında da etili olmaktadır. Trendin ne yönde ilerleyeceğini kesin bir şekilde ortaya koymak adına yatırımcıların bollinger bantları ile yaptıkları analizlerle sınırlı kalmadan RSI olarak bilinen göreceli güç endeksi ve Volume göstergelerinde de değerlendirmeler alması gerekmektedir. Oldukça isabetli bir gösterge olarak kullanılmakta olan Bollinger bantlarından alınan fikirlerin diğer göstergelerle birlikte aynı sonucu verdiği durumlarda hareket etmek daha yararlı olacaktır.

Comments (No)

Leave a Reply