Kripto Para Dünyasının Kazandırdığı Terimler

Kripto para sektörü yeni bir yatırım aracı olarak yatırımcıların karşısına bir alternatif olarak çıkmanın yanı sıra aynı zamanda yatırım alanlarını değiştiren ve geliştiren bir rolün de sahibi oldu. Daha önce hiçbir benzeri bulunmayan bu sistem kendi içinde pek çok terimin ortaya çıkmasında da etkili oldu. Bitcoin’in çıkış zamanlarından bu yana piyasayı takip edenlerin bir şekilde anlam kazanmasına tanıklık ettiği kripto para terimleri sektöre yeni girecek yatırımcılar için bir bilinmez olabiliyor. Bu sebeple özellikle piyasaya girmek isteyen yatırımcıların bu konuda bilgi sahibi olduktan sonra işlem yapmaya başlaması gerekiyor.

kripto para terimleri

kripto para terimleri

Kripto Paralara Özgü Terimler

Esasen tutmak anlamına gelen hold kelimesinden hareketle kripto para sektöründe bu tür işlemler HODL olarak adlandırılıyor. İlk kez 2013 yılında gerçekleşen bir işlemde kullanıcının yanlışlıkla hodl yazması sebebiyle bu şekilde kullanılmaya devam edilen terim artık kalıplaşmış bir kavram olarak piyasalarda kullanılıyor. Kripto paralara özgü terimler arasında bir başka terim de Fear of Missing Out kelimelerinin baş harflerinden oluşan FOMO terimi oluyor. Türkçeye kaçırma korkusu şeklinde çevrilebilecek olan terim bir fırsatın kaçırılması anlamına geliyor. Özellikle yüksek fiyatlardayken kripto para alan kişilere bu terim söyleniyor. Çok sık kullanılan kripto para terimleri arasında yer alan ATH de All Time High yani tüm zamanların en yükseği anlamına gelen karşılığı ile bir para biriminin tüm zamanlarda ulaştığı en yüksek değeri işaret ediyor.

Piyasalara Kripto Paralarla Giren Terimler

Türkçede balina anlamına gelen WHALE terimi kripto para terimleri arasındaki anlamıyla para birimlerinde büyük oynamalara sebep olabilecek kadar güçlü ve büyük sermayelere sahip kişiler için kullanılıyor. Belirli bir kripto parada çok yüksek zararlarda olan kişiler için de batmış anlamına gelen wrecked kelimesinin okunuşu olan REKT ifadesi kullanılıyor. Kripto paraların yükseleceğini aya çıkma metaforuyla yansıtan TO THE MOON terimiyle anlamak mümkünken kripto paraya olan güvenin yansıması olarak korku belirsizlik ve şüphe kelimelerinin İngilizce karşılıklarının baş harfi olan FUD terimi kullanılıyor. Bunların yanı sıra hızlı yükselişler PUMP düşüşler ise DUMP olarak adlandırılıyor. DYOR ise bir coinle ilgili araştırma yapmak anlamına geliyor.

Comments (No)

Leave a Reply