Ethereum Hard Forku İçin Yeni Tarih Açıklandı!

Yeni yılın gelmesiyle birlikte kripto para dünyasının yaşanmasını beklediği ilk gelişmelerin başında gelen ethereum hard forku uzman bir grubun üzerinde tartışmasının sonucunda ileri bir tarihe ertelenmişti. Son dakika alınan bir karar olarak pek çok yatırımcının hazırlıksız yakalandığı bu erteleme kararı ile ilgili yeni tarih açıklaması yapıldı. Bir tür güncelleme şeklinde yapılması beklenen Constantinople hard forku 27 Şubat itibarıyla gerçekleşecek. Hard fork işlemleri sırasında yaşanabilecek bir güvenlik açığının fark edilmesi sebebiyle erteleme kararı alınan yeni güncelleme için kripto para dünyasının önde gelen isimleriyle telefon görüşmeleri yapılarak nasıl bir yol izlenmesi gerektiği konusunda da fikirler alındı.

Ethereum Hard Forku İçin Yeni Tarih Açıklandı!

Ethereum Hard Forku İçin Yeni Tarih Açıklandı!

Erteleme Kararı Neler Getirdi?

Daha önce açıklanan ethereum hard forku döneminde de gerçekleştirilen bazı işlemler bulunsa da erteleme kararı ile birlikte yaşanacak gelişmeler tekrar düzenlendi. Bunlar arasında ağın daha hızlı ve kararlı bir şekilde geliştirilmesini sağlayacak olan EIP’lar ilk sırada dikkat çekiyor. Savunmasız olduğu görülen bazı EIP’lar için tekrar düzenlemeler yapılacak. Ocak ayı es geçilerek Şubat ayının sonlarına doğru ertelenen hard fork için öncelikle beş tane EIP’ın uygulandığı bir dönem geçirilecek Bunun ardından EIP’lar kaldırılarak piyasanın kendi işleyişine bırakılması izlenecek. Ethereum’un ilerleyen zamanlarında yaşanacak çeşitli hard fork dönemlerinde tekrar bu EIP’ların gündeme gelmesi söz konusu olabilir.

Neden Böyle Bir Yöntem Seçiliyor?

Hard fork sürecindeki EIP’ların yönetimine ilişkin alınan kararlar ethereum hard forku sürecinde daha verimli bir ortamda ilerlemek için gerekli görülüyor. Bu noktada kötü EIP veri depolama masraflarının azaltılması için söz konusu işlemlerin yapılması gerektiği herkes tarafından kabul ediliyor. Akıllı sözleşmelerle ilgili yaşanan sorunun fark edilmesinin de oldukça zor olması söz konusu olurken buna odaklanılmasının yaşanabilecek güvenlik sorunlarına daha erken önlem alınması avantajını getirdiği belirtiliyor. Sistemi değiştirme özelliği bulunan yükseltme niteliğindeki hard forklar çoğu zaman tartışmalara neden olsa da Constantinople herkesin fikir birliğine vardığı bir hard fork süreci olarak kendini gösterecek. Son kullanıcıların etkisini çok fazla hissetmeyeceği bu güncelleme özellikle geliştiriciler için çok büyük bir anlam ifade ediyor.

 

Comments (No)

Leave a Reply