Ethereum Hard Fork Ertelendi Ama Ethereum Zinciri Bölündü!

Birkaç gün önce gerçekleşmesi beklenen ethereum hard fork süreci çeşitli gerekçeler öne sürülerek ertelendi. Bir grup uzmanın ertelenmesi yönünde alınan kararın daha doğru olacağına dair görüşleri sonrasında gerçekleşen erteleme piyasada beklenen şartların meydana gelmesini de askıya aldı. Yeni çıkan bir habere göre Constantinople hard forkunun iptal edilmesinin hemen ardından Ethereum’un zincir bölünmesi yaşadığı ortaya çıkarıldı. Bu konuyla ilgili olarak farklı kurum ve kuruluşların yetkilileri tarafından yapılan açıklamalar erteleme kararının tüm madencilere ulaşmadığı için bu noktada bir farklılık olduğunu belirtiyor. Zincir bölünmesinin yaşanması ile ilgili olarak da fork öncesi hash oranlarıyla yükseltmenin yapılmadığı zincirdeki hash oranlarını karşılaştırmanın yeterli olacağı belirtiliyor.

Ethereum Hard Fork

Ethereum Hard Fork

Zincire Yeni Madenciler Katıldı!

Zincir bölünmesinin ardından ortaya çıkan zincirle ilgili en önemli detay yeni zincirdeki madenci sayısının Ethereum Classic ile kıyaslandığı diğerine göre iki kat kadar fazla olduğu oldu. Madencilerin yüzde 10’dan fazlasının Constantinople’da kalması söz konusu olurken diğer yüzde 10’luk bir kesim de yeni bir blok zincirine dahil oldu. Böylece Ethereum için ilgili rakamlar değerlendirildiği mevcut madenci sayısına göre iki kata kadar bir yükseliş yaşandığı ortaya çıktı. Ertelenmesine rağmen ethereum hard fork bir zincir bölünmesine sebep olduğu için sayısı 250 bini bulan zincirin madenciler tarafından kaybedilebildiği de belirtiliyor. Bu durum Constantinople’da zincir eksilmesi anlamına da geliyor.

Madenciler Şimdi Nasıl Hareket Edecek?

Ethereum’a kıyasla Constantinople hash oranının daha düşük olması ile birlikte blokların oldukça yavaş hareket ettiği bir alan olarak kendini gösteriyor. Bunun dışında yeni blokların ortaya çıkması ile birlikte zincirin daha normal seviyeye gelmesi de söz konusu oluyor. Madencilerin ethereum hard fork iptali sonrasında oluşan bu doğal koşullar karşısında nasıl hareket edeceği biraz belirsiz durumda. Çünkü zincirin kasıtlı olarak eksiltilip eksiltilmeyeceği ile ilgili hususlar henüz net bir şekilde ortaya konmadı. Sadece küçük zincirde bulunan kişiler için işlem yapılmaması gereken durumlarda 36 saatlik bir süre ile öncelikle piyasanın var olan koşullarda nasıl bir resim ortaya koyduğunu da gözlemlemek gerekiyor.

 

Comments (No)

Leave a Reply