Ethereum Hard Fork Ertelemesinin Etkileri Ne Oldu?

Piyasanın uzun süredir gerçekleşeceğine dair kesin fikirleri sebebiyle ona göre yatırımlarını düzenlediği ve hazırlıklarını yaptığı Ethereum Hard Forku ani alınan bir karar sonrasında güvenlik açıklarının bulunduğu gerekçesiyle henüz açıklanmayan bir tarihe ertelendi. Ethereum’un tüm ortaklarını korumak üzere alınmış olan bu karar ethereum güncellemesi Constantinople’un da doğal olarak gerçekleşmemesi anlamına geliyor. Bu gelişmelerden sonra en merak edilen konu ise söz konusu erteleme kararının piyasalardaki etkisinin ne olacağı oldu. Pek çok kişi erteleme kararı sonrasında piyasaların hızlı bir şekilde olumsuz tepki vereceğine odaklanmış durumdaydı.

ethereum güncellemesi

ethereum güncellemesi

Piyasadan Olumsuz Dönütler Gelmedi!

Erteleme kararının alınmasının üzerinden 10 saatten fazla geçmişken piyasalarda pek çok kişinin beklediği gibi olumsuz bir yanıt alınması ile karşılaşılmadı. Başta Ethereum fiyatı olmak üzere Ethereum’la ilişkili olabilecek tüm değerlerde de büyük bir düşüş ya da etkilenme ile karşılaşılmadı. ETH fiyatının 120 dolar seviyelerinde olduğu ise dikkatleri çekiyor. Yazının yazıldığı 16 Ocak 2019 itibarıyla da ETH fiyatı 120 doların hemen üzerinde seyrediyor. Pek çok yatırımcı ve kripto para dünyasındaki aktör için ethereum güncellemesi erteleme kararının Bitcoin üzerinde nasıl etki ettiği yönüyle merak edildi. Bitcoin’e bakıldığında da erteleme kararının ardından yüzde 1,36’lık bir düşüşle 3 bin 650 dolar seviyelerine Bitcoin’in geldiği görülüyor. Aynı şekilde XRP’de de benzer bir düşüş oranı ile 0,32 dolar seviyelerine ulaşıldı. Ancak Bitcoin ve XRP’nin kendi fiyat eğrisi içinde hareket etmesinin bir sonucu olarak bu düşüşleri yaşadığı da belirtilebilir.

Hangi Birimler Artış Yaşadı?

Bitcoin ve XRP’nin başını çektiği ethereum güncellemesi erteleme kararı sonrasında en çok kullanılmakta olan 10 kripto para biriminin tamamında değer kaybı yaşandığı açıkça ortaya çıktı. Bunlardan farklı olarak 11. sırada yer alan Cardano kripto para biriminin binde 5 gibi çok küçük sayılabilecek bir artış yaşaması söz konusu oldu. Ancak bu değişikliklerin piyasanın olağan koşulları içinde gerçekleşmiş olması ihtimali de bulunuyor. En fazla düşüş yaşayan koin ise doğrudan erteleme haberinden etkilenen Ethereum oldu. En büyük değer kazancı ise ilk 25 içinde yer alan Tezos’ta yüzde 1,75 ile yaşandı.

 

Comments (No)

Leave a Reply