Coin ve Token Arasındaki Farklar

Kripto para sektörüne yeni giren ya da uzun zamandır bu alanda yatırım yapıyor olmasına rağmen piyasalarda yeni karşılaşılan kavramlar arasındaki belirgin farkları ortaya koymada zorluk çeken kişiler için coin ve token arasındaki farklar anlaşılması zor olan farklardan olmaktadır. Öncelikle tanımlarıyla birbirinden ayırmak gerekirse coinlerin kendilerine ait blok zincirlerine bağlı bir şekilde geliştirildiğinden söz etmek gerekir. Bitcoin’in çalışma sisteminin getirdiği bir özellik olan coinler var olabilmek için kendisine ait bir sistemin bulunmasını yeterli görmektedir. Diğer tarafından tokenlar başka bir blok zincirine bağlı olarak var olan birimlerdir. Bu sebeple varlığını sürdürebilmesi için bir tokenın mutlaka bir altyapıya sahip olması gerekmektedir.

Coin ve Token Arasındaki Farklar Nelerdir

Coin ve Token Arasındaki Farklar Nelerdir

Yatırımda Coin ve Token Farkı

Kripto para sektörünün en önemli iki varlıklarından olan coin ve token, hangisinin seçilebileceği bakımından yatırımcıları seçim yapmak zorunda bırakabiliyor. Bu noktada öncelikle iki varlığın değerleri ve sahip oldukları işlem hacmi bakımından birbirinden farklı olduğunu ortaya koymak gerekiyor. Burada yatırımcıların kendi beklentilerinden hareketle coin ve token arasındaki farklar neler bunları gözeterek seçim yapması söz konusu olabilir. Fiyatları arasında kullandıkları teknolojiden kaynaklanan küçük farklılıklar bulunsa da kullanıcıların amaçlarına göre bir seçim yapması gerekmektedir. Yatırım aracı olarak kullanılan her iki varlıktan tokenlar için ICO noktasına gelindiğinde tokenlarla işlem yapılabildiği konusunda da bilgi sahibi olmak gerekir. Bu sebeple yeni girişimlerde bulunmak isteyen kişiler için tokenlar daha cazip görünmektedir.

Yatırımcılar için Coin ve Token Farkının Önemi

Birbiriyle çalışma sistemleri, işlem hacimleri gibi bir yatırımcı için son derece önemli olan kavramlar bakımından farklı olan coin ve tokenın mutlaka kripto para piyasalarında yatırım yapan kişiler tarafından net bir şekilde ayırt edilebiliyor olması gerekmektedir. Söz konusu ayrımın yapılmaması halinde maddi olarak kayıplar yaşamak da söz konusu olabilmektedir. Bu sebeple bir yatırımcının kripto para sektörüne girdiğinde coin ve tokenlarla işlem yaparak yatırımlarını şekillendirme isteği bulunuyorsa öncelikle coin ve token arasındaki farklar konusunda yetkin bir noktaya gelmesi gerekmektedir. Özellikle iki varlığın satış fiyatlarının farklılaşmasındaki temel sebeplerin neler olduğunu anlamak yatırımcıların daha bilinçli biçimde yatırımlarını yönetmesini mümkün hale getirecektir.

Comments (No)

Leave a Reply