Çin Kendi Dijital Parasını Çıkarmak İstiyor!

2008 yılında oluşturulan bir yazılımla hayatına başlamış olan bitcoin çıkış noktasındaki motivasyonu merkezi otoritesiz bir dijital para birimi oluşturmaktan alıyordu. Aradan geçen on yılın sonunda Bitcoin’le ilgili en fazla çalışma yapan ülkelerin başında gelen Çin, Bitcoin’e benzer bir sistemi kullanacak yeni bir dijital para birimi ortaya çıkartmak istediğini açıkladı. Merkez bankalarından uzak bir sistem kurmak üzere geliştirilmiş olan kripto para sektörü Çin’in merkez bankası Çin Halk Bankası tarafından yönetilmesi planlanan yeni bir para birimi ile karşılaşabilir. Her ne kadar çeşitli şirketler ve topluluklar tarafından yönetimi kontrol edilen sanal para birimleri bulunuyor olsa da Çin Hükümeti’nin hedefine ulaşması halinde ilk kez bir devlet merkez bankasının kontrolünde bulunan dijital para ile karşılaşılacak.

Çin Dijital Para

Çin Dijital Para

Çin Dijital Parası Çıkarsa Neler Olur?

Çin Halk Bankası tarafından bir dijital paranın piyasaya çıkmasının ardından beklentiler çok daha kontrollü bir dijital para ile karşılaşabileceğini gösteriyor. Bu noktada özellikle volatilitenin son derece yüksek olduğu dijital paraları tercih etmek istemeyen yatırımcıların ve kullanıcıların bu para birimine yönelmesi de söz konusu olabilir. Bununla birlikte riskleri en aza indirmek ve para aklama gibi suçlara karşı daha yüksek korumayla önlem almak da mümkün olabilir. Devlet tarafından kontrol edilen bir birim olacağı için yeni para biriminin bitcoin ile kıyaslandığında daha geniş kitleler tarafından rahatlıkla kullanılan bir para birimi olması ve bireylerin ödeme alışkanlıklarını da değiştirecek şekilde etkilemesi söz konusu olabilir.

Yetkililer Ne Diyor?

Çin Halk Bankası ayağında ise projenin gerçeğe dönüştürülmesi konusunda somut adımlar atılıyor. Bankanın başkan yardımcısı tarafından yapılan açıklamada sistematik olarak gerekli olan altyapıların hazırlığı yapıldığı belirtilirken söz konusu paranın nakdin yerine bir an önce geçeceği belirtiliyor. Bununla birlikte Çin’de zaman zaman bitcoin yasakları adıyla gündeme gelen kısıtlamaların da merkez bankası tarafından kontrol altında tutulacak bir para birimi ile ortadan kalkabileceği belirtiliyor. Araştırma geliştirme çalışmaları hala sürmekte olan proje ile ilgili olarak Çin Halk Bankası farklı alanlarda uzmanlaşmış personel de arıyor.

Comments (No)

Leave a Reply