Bitcoin Özellikleri Halen Tartışılıyor!

Yatırımcıların dünyasına 2010’dan itibaren aktif bir şekilde dahil olmuş olan Bitcoin, daha önce benzeri görülmemiş yeni bir varlık olarak kendini tanıtarak piyasalardaki yerini aldı. Kripto para birimlerinin lideri konumunda olan bitcoin özellikleri ile farklılığını ortaya koydu. Bu özelliklerden biri de Bitcoin’in anonim bir para olmasıydı. Ancak bugün gelinen noktada Bitcoin’in anonimliği ala tartışılmaya devam ediliyor. Herkesin yaklaşık 30 karakter uzunluğunda bir adresinin bulunduğu Bitcoin’de bu adresin hiçbir şekilde kişisel bilgilere dair bir bilgi içermiyor oluşu anonimliği koruyan önemli bir detay oluyor. Ancak adresin bir yerde kimliği açık bir şekilde kişi tarafından paylaşılması sonucunda bu adresin anonimliği tartışılmaya başlanıyor.

Bitcoin Özellikleri Halen Tartışılıyor!

Bitcoin Özellikleri Halen Tartışılıyor!

Adres Paylaşmak Anonimliği Zedeleyebilir!

Uzmanlar bitcoin özellikleri arasında en dikkat çekici özellik olan anonim olma özelliğinin etkisini hala koruduğunu belirtiyor olsalar da bu durumun kişinin adreslerini paylaşması halinde dezavantaj yaratabileceğine dikkat çekiyorlar. Bir yerde paylaşılan adresle birlikte başka kullanıcılar tarafından çok kolay bir şekilde söz konusu adresle kişilerin kimliklerinin eşleştirilmesi mümkün olabilir. Her ne kadar bu şekilde adres paylaşımları özellikle kurumsal olarak faaliyet gösteren yerler tarafından açıkça yapılıyor olsa da kimi durumlarda bireysel kullanıcıların da adres paylaşımı yapmak zorunda kaldığı ancak kimliklerinin belli olmamasını istediği durumlar yaşanabiliyor. Adresini hiç paylaşmayanların bile devamlı olarak benzer yerlerden işlem yapması halinde kimliklerinin tahmin edilerek ortaya çıkarılması söz konusu olabilir.

Yeni Adreslere Geçilmesi Öneriliyor!

Bitcoin işlemlerinin bugün geldiği noktada ilk bitcoin özellikleri ile kıyaslandığında bugünkü Bitcoin özelliklerini büyük ölçüde dönüştürdüğü ortaya konuyor. Buradan hareketle söz konusu işlemlerin anonimlikten uzak olduğu ortaya konurken şirketlerin yaşadığı hırsızlık sorunlarında da bu problemin etkili olduğu düşünülüyor. Bu sebeplerden dolayı kullanıcılara her zaman kimlik tespitlerinin yapılmaması ve güvenliğin en üst düzeye çıkarılması için sürekli olarak yeni adreslerin kullanılması tavsiye ediliyor. Bu yapıldığı takdirde kullanıcıların gizliliğinin korunması da mümkün oluyor. Özellikle sürekli olarak işlem yapan kişilerin izlendiği takdirde kimlik tespitlerinin yapılması çok kolay olduğu için bu tür kişilerin adres değişikliklerini daha sık gerçekleştirmesi gerekiyor.

Comments (No)

Leave a Reply