Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Hem Bitcoin hem de çeşitli altcoinler için madencilik yaparak kripto paraların üretiminin gerçekleşmesi söz konusu olduğundan kripto para madenciliği olarak adlandırılan faaliyetlerden söz etmek mümkün olsa da bu faaliyetler genellikle bitcoin madenciliği adıyla bilinmektedir. Madencilik faaliyetleri yapmak isteyen kişilerin öncelikle sorunsuz bir internet bağlantısına sahip olması ve madencilik yapmaya uygun donanım ve sistemleri elinde bulunduruyor olması gerekmektedir. Blockchain teknolojisi içinde oluşan blokların şifrelenmiş versiyonlarını yaratan ve bunu onaylayarak ilerleten üretim şekli bugünlerde ancak ASIC cihazlara sahip donanımlar üzerinden gerçekleştirilebiliyor. İlk çıktığında bilgisayarlarla bilgisayarların üzerinde bulunan donanımlar yoluyla Bitcoin üretimleri mümkün olsa da artık bugün gelinen noktada donanım ya da cloud madenciliği gibi yöntemlerle madencilik faaliyetleri yapılıyor.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin Madenciliği

Donanımla Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin’in ilk çıkış yaptığı dönemlerde sadece CPU ve GPU ile sınırlı olan donanımlar artık yerini ASIC cihazlara bırakmış durumda. Türkçesi uygulamaya özgü tümleşik devreler olan bu cihazların sadece bitcoin madenciliği faaliyetlerinde kullanılmak üzere üretilmiş olması söz konusu oluyor. Cihazlara bağlı olarak farklı altcoinlerin ve Bitcoin’in daha etkili bir şekilde üretilmesi durumu da ortaya çıkabiliyor. Sistemi itibarıyla giderek zorlaşan ve bölünerek artan üretiminden dolayı Bitcoin üretiminde en azından yatırımların karşılığını almak bile bir seneyi bulabilen sürelerde gerçekleşiyor. ASIC cihazlarının fiyatlarının yüksek oluşu bu amorti sürelerinin uzamasında etkili oluyor.

Cloud (Bulut) Bitcoin Madenciliği Nedir?

Madencilik yapmak için bir başka yöntem de cloud mining olarak bilinen bulut madencilik oluyor. Diğer bitcoin madenciliği işlemleri ile karşılaştırıldığında herhangi bir donanım almaya gerek kalmaması ve donanımların kullanımından kaynaklı elektrik maliyetleriyle karşılaşılmaması yönleriyle bu madencilik türü sıklıkla tercih ediliyor. Online olarak kripto para üretimi sağlayacak cihazların kiralanması fikrinden hareketle kişilerin ellerinde bulunan rakamlarla üretime başlaması söz konusu oluyor. Bu alanda hizmet veren çok sayıda Türk internet sitesinin bulunuyor olması da yatırımcılar için güvenilirlik açısından daha iyi bir kıyaslama yapılması olanağını sunuyor. Cloud madenciliği için hizmet veren siteler kişilerin kiralamak istedikleri donanımlarla orantılı olarak bir fiyat talep ediyor.

Comments (No)

Leave a Reply